Gölge etme başka ihsan istemem deyimi ne demek? Hikâyesi nedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Gölge etme başka ihsan istemem sözü birçok yerde karşımıza çıkıyor. Peki, bu deyim bize ne anlatıyor? Hangi olay sonrası ortaya çıktı? Hikayesi nedir?

Gölge etme başka ihsan istemem ne demek?

Bana dokunma, faydan da olmasın anlamında kullanılan bir deyimdir.

Gölge etme başka ihsan istemem hikayesi nedir?

Diyojen, tarihin bildiği en iyi ve ünlü filozoflarından biridir. Büyük İskender döneminde varlığını sürdürmüştür. İskender gibi bir lidere itaat etmemek herkesin harcı değildi. Ülkede ne kadar insan varsa ona boyun eğiyordu ama Diyojen çok başkaydı, hiç minnet etmemişti.

Günlerden bir gün, Büyük İskender kenti dolaşırken fıçıya girmiş şekilde hayatını sürdüren bir adam görür. Güneş öylesine vurmuştur ki uykulu bir hali vardır. Hayattaki tek varlığı para etmeyen birkaç eşyadan ibarettir ve bunu da bir poşette tutar, bu adam Diyojen’in ta kendisidir. Büyük İskender’i fark etmesine karşın hiç şeklini değiştirmeden güneş altında yatmayı sürdürür. Tabii, askerler bu davranışı kabullenmez ve tam Diyojen’e saldıracakken Büyük İskender yapmayın der.

Buradaki bütün millet, Büyük İskender’i, yani beni gördüğünde doğrulur, önümde bile eğilirler. Sen niçin hala yatıyorsun, sen beni bilmez misin? Diye sual eder.

Diyojen: Sizi çok iyi tanır ve bilirim diye yanıtlar.

Büyük İskender: O zaman de bakalım kimim ben?

Diyojen: Benim esirimin esirisin diye söyler.

Aşırı derecede şok olan Büyük İskender atından indiği gibi bunun ne anlama geldiğini sorar.

Diyojen: Sen insanları sadece toprak, mal alabilmek için öldürmektesin. Ama ben bunlara asla önem vermem, bunlar benim esirimdir der. Sen ki benim esirim olan şeylerin kulu kölesi haline gelmişsin. Sence kim, kim için ayağa kalkmalı?

Büyük İskender, Diyojen’in hiçbir kişiden beklentisi olmadığını fark etti ve hoşuna gitti, dile benden ne dilersen diye sordu.

Diyojen: Güneşimi kesiyorsun, gölge etme başka ihsan istemem!

  • Kimseye el açma, rahmet dileme,
  • Başına geleni gayriden bilme.
  • Kimsenin haline bakıp da gülme
  • Görüp göreceğin budur, demişler

0
Her Telden