Gezegenler içerisinde en yüksek sıcaklığa sahip gezegen hangisidir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

8 tane gezegen olduğunu biliyoruz ve bunlardan birisi diğerlerine göre çok sıcak. Bu gezegenin adı nedir? Neden en sıcak gezegen o? Kim milyoner olmak ister yarışmasında karşımıza çıkan sorunun yanıtını vereceğiz.

Gezegenler içerisinde en sıcak olanı Venüs’tür. Merkür’den sonra güneşe en yakın ikinci gezegen olarak bilinir. Peki, Merkür güneşe en yakınken neden Venüs en sıcak?

Venüs Hakkında

Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan ve aynı zamanda en yüksek ortalama yüzey sıcaklıklarına sahip olan ve düzenli olarak 460 °C’ye ulaşan Venüs en sıcak gezegendir. Bunun nedeni kısmen Venüs’ün Güneş’e yakınlığı, yaşanabilirlik bölgesinin hemen iç kenarında olması, aynı zamanda Venüs’ün ağır karbon dioksit ve kükürt dioksit bulutlarından oluşan kalın atmosferidir.

Bu gazlar, Güneş’in ısısının önemli bir bölümünü atmosferde tutan ve gezegen yüzeyini çorak, erimiş bir manzaraya dönüştüren güçlü bir sera etkisi yaratır. Yüzey ayrıca geniş volkanlar ve lav akıntıları ile kaplıdır. Sülfürik asit bulutları tarafından yağmur yağar. Canlıların yaşaması için hiç de uygun değildir.

Merkür en yakın gezegen olmasına rağmen, yapısı gereği sıcaklığı içine hapsedemez ve bu yüzden sürekli sıcak kalmaz. Venüs yapısı gereği sıcaklığı içine alır ve her daim yüksek sıcaklığı muhafaza eder.

0
Her Telden