Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İlk Görevi Yeri ve Görevi Nedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarih boyun o kadar büyük başarılara imza attı ki ona çok şey borçluyuz. Peki, O’nun ilk görev yeri ve görevi neydi?

Mustafa Kemal, daha çok küçük yaşlarda askerlik için yanıp tutuşan biriydi. O dönemde okuduğu okulu terk ederek askeri okula gitmeyi kafaya koymuş ve başarmıştır. Üstün zekâsı O’nun her derste başarılı olmasını sağlamış ve Osmanlı döneminin en subayları arasında yerini almıştır.

Gazi Mustafa Kemal, 1905 senesinde okulu başarıyla tamamlayarak diplomasını almıştır. Tarih sahnesine ilk çıkışı olarak da adlandıracağımız Şam’daki 5.Ordu’da göreve başlamıştır. Bundan sonra da farklı cephelerde görev almış ve büyük başarılara imza atmıştır. Kaybettiği zamanlar da olsa kazandıkları hem çok hem de daha önemliydi. 7 düvel bize karşıyken hepsine direnerek kazanmayı başarmış ve bize Türkiye Cumhuriyetini armağan etmiştir.

Osmanlı zamanında, Askeri okulu bitirenler çoğunlukla Makedonya tarzı bölgelere sevk edilirdi. Mezuniyet ardından heyecanla görev yerini bekleye Mustafa Kemal, politik hamlelerini de sürdürüyor ve vatanının ileride ne durumda olacağını düşünüp duruyordu. Askeri okuldan dostlarıyla beraber İstanbul’da birlikte yaşıyorlardı ve burada vatanının durumu hakkında beyin fırtınası yapıyorlardı.

Bu beyin fırtınası sonucu ortaya teşkilat kurma konusu geldi ve bütün herkes bunu onayladı. Tabii, bu teşkilatı kimsenin bilmemesi gerekiyordu. Makedonya’da o dönemlerde Osmanlı çok güçlü bir konumda değildi. O yüzden Abdülhamid’e karşı gelinebilecek uygun yerlerden biriydi. Teşkilatta toplanmalar başlamıştı ama muhbirler de kol geziyordu. Birisi Gazi Mustafa Kemal’i şikayet etmiş, bu yüzden Makedonya yerine Şam’a 5.Ordu’ya gönderilmiştir. Yani o dönemde ona ceza kesilmiştir. İlk görev yerinin tarihi 1905, rütbesi Kurmay Yüzbaşı, Görev yeri Şam, Görevi ise 5.Ordu komutanlığıdır.

 

 

0
Her Telden