G Harfiyle Başlayan Kaç İl Vardır? İller Hakkında Kısa Bilgiler

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Ülkemizde baş harfi G olan il sayısı, illerin hangi bölgede olduğu ve bu şehirler hakkındaki bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Türkiye’de G ile başlayan sadece 3 ilimiz vardır. Aşağıda listelenmiştir.

  1. Gaziantep,
  2. Giresun,
  3. Gümüşhane.

Bu üç il içinde sadece Gaziantep büyükşehirdir.

G Harfiyle Başlayan İller Hakkında Bilgiler

Gaziantep

Antep, Kurtuluş Savaş’ında gösterdiği mücadele ile Gazi unvanını alarak Gaziantep olmuştur. 6 bin 819 kilometrekare alana sahip ve 850 metre rakımı vardır. Nüfusu 2 milyon 130 bin 432’dir. Ülkemizin en yoğun nüfusa sahip 9.şehridir. Yemekleri ile ünlü olan şehrimizdir. Özellikle baklava ve lahmacunu meşhurdur. Yaratıcı şehirler ağında Gastronomi kenti olmayı başarmıştır.

Giresun

Giresun, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, 450 bin 154 nüfusa sahip ilimizdir. 317 kilometrekare ile en küçük illerimizden biridir, rakım ise 14 metredir. Kirazın doğduğu yer olarak bilinir. Hatta İsminin de buradan türediği rivayet edilir, eski dönemlerde Cerasus – Kerasus  ismiyle biliniyordu.

Gümüşhane

Gümüşhane Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, 150 bin civarı nüfusuyla küçük illerimizden biridir. 1789 kilometrekare alan ve 1153 metre rakıma sahiptir. Meşhur Zigana Dağları da bu ilimiz sınırları içerisindedir.

 

0
Her Telden