Fütüvvet ve Fütüvvetname Ne Demek?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Fütüvvet ne demektir? Dilimize nereden geçmiştir? Kelime anlamı nedir? Fütüvvetname hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Fütüvvet, dilimize Arapçadan geçen bir sözcüktür. Genç, yiğit, mert gibi anlamları vardır. Eski dönemlerde, ilk olarak Bağdat ve sonra diğer İslam şehirlerinde, herhangi bir yerde çalışmayan genç yaşta kişiler fütüvvet isimli teşkilatta bir araya gelmeye başlamışlardır.

Fütüvvet teşkilatında tasavvuf çok önemli bir yere sahipti. Vakit geçtikçe işler farklı bir boyuta taşınmaya başladı ve buradaki gençlerin iş sahibi olmaması nedeniyle meslekle ilgili bir teşkilat olmaya başladı ve Ahilik için ilk adımlar atılmış oldu.

Ahi sözcüğü aslında Arap dilinde kardeş manasına gelirken bizim dilimizde cömert demektir. Ahilere katılanlar genelde evli olmayanlar ve zanaat sahibi genç kişilerdir. Bu ahi topluluğuna Fütüvvet Birlikleri, genç olanlarına Feta ismi verilmiştir. Ahilik çok değerli bir teşkilattır. Burada dini inançların önemi bir yana ahlaklı olmak ve kurallara uymak da önemlidir. Bu kurallar bir kağıda dökülmüştür ve ismine de fütüvvetname denilmiştir.

 

0
Her Telden