Fiyort Kıyı Tipi Nasıl Oluşur, Nerelerde Görülür? Türkiye’de Görülür mü?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Fiyort kıyı tipinin ne olduğu, oluşum şekli, görüldüğü yerler hakkında bilgileri sizler için derledik. Peki, Türkiye’de bu tip kıyalar görülür mü?

Bu tür kıyı tiplerinin oluşumunda yeryüzü şekillerinin bazı nitelikleri etkili olmaktadır. Ayrıca, yeryüzünde yaşanan bazı doğa olaylarıyla birlikte çeşitli şekiller oluşur. Fiyort kıyı tipi, ria da olduğu gibi yeryüzü şekillerindeki değişimler sonucu oluşur.

Fiyort Kıyı Tipi Nasıl Oluşur?

Bu tür kıyıların görülmesi için öncellikle buzullara ihtiyaç vardır. Çünkü buzulların çökmesi sonucu meydana gelen vadilerdir. Bu alanlar zamanla suyla dolar ve fiyort kıyı tipi oluşur.

Fiyort Kıyı Tipi Nerelerde Görülür?

Buzulların yer aldığı denizlerde oluşabileceği için yönümüzü kuzeye doğru çevirmemiz gerekiyor. İskandinav ülkelerinde sıklıkla görülür. Norveç, Finlandiya, İzlanda, İskoçya ve Grönland’ta fiyort kıyı tipi görülür. Burada yer alan buzullar zamanlar eriyerek suyun seviyesini de etkilemektedir. Bu yüzden bu yerlerde sürekli çökmeleri görmek mümkündür.

Türkiye’de fiyort kıyı tipi görülür mü?

Türkiye’de buzulların etkisi olmadığı için fiyort kıyı tipi görülmez. Son zamanlarda, Sinop’ta doğa harikası Hamsilos Koyu, bu alanda örnek gösterilse de aslında değildir. Norveç’teki kıyı tiplerine benzediği için fiyort olarak adlandıranlar oluyor.

0
Her Telden