Fabl Türü Yazılar Nedir? Bu Alandaki Ünlü Yazarlar Eserler Nelerdir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Fablı türü ismini pek duymamış olsanız da aslında ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Birçok filmde, çizgi filmde, kitapta karşınıza çıkmıştır. Bu yazı türü, yazarlar ve eserler hakkında bilmeniz gerekenler sizler için derledik.

Fabl Türü Nedir?

Bu tür yazıları şiir olabildiği gibi düz yazı olarak da kaleme alınabilir. Canlı ama konuşamayan varlıkların konuşturulması amaçlanır ve izleyiciye, okuyucuya, dinleyiciye nasihatler verir. Dünya’daki bilinen en önemli yazarlar; Ezop, La Fontaine ve Beydeba’dır.

Fabl Türü Yazarları

  • Ezop,
  • Beydaba
  • Jean De La Fontaine
  • Gaius Iulius Phaedrus
  • Henry Rider Haggard
  • Jill Abramson
  • Sulhan-Saba Orbeliani

Jean De La Fontaine: Zengin bir ailenin oğludur ve 1621 senesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Hepimizin yakında bildiği Karınca ile Ağustos Böceği kitabının yazarıdır. Ayrıca La Fontaine Masalları da şarkılara konu olmuş bilindik bir eserdir.

Ezop: M.Ö. 500’lü yıllarda hayatını sürdürmüş bir Yunan Masalcısı adıyla anılmaktadır. Kaleme aldığı eserlerde kahramanları insan değil, hayvandır. Kendi adını taşıyan Ezop Masallarının yanı sıra meşhur Tavşan ve Kaplumbağa eserini de yazmıştır.

Beydeba: Hintli olduğu bilinen Fabl türünde yazılar kaleme alan bir yazardır. M.Ö birinci yüzyılda hayatını sürdürmüştür. Kelile ve Dimne, Nasihat-ı El Külliye eserleri ile tanınır.

Fabl türü, insanları eğlendirip neşelendirdiği gibi düşündürtmeyi de amaçlar. Bu öyküler genelde çocuklar için gibi görünse de yetişkinlere de öğütler vermektedir. İnsanların kendine has nitelikleri vardır, bunlar farklı yollarla diğer varlıklara aktarılır ki bunlar genelde bitki ve hayvan olur. Verilmek istenen ders, konuşamayan canlılar tarafından bizlere aktarılır.

 

0
Her Telden