Ekstansif Tarım Nedir? Hangi Teknikler Kullanılır?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Ekstansif tarım, namı diğer geleneksel tarım demektir. Burada kullanılan tekniklerde ne yazık verim düşük seviyededir. Peki, bu tarım nasıl yapılır?

Ekstansif tarım yönteminde modern aletlere yer yoktur. Teknolojinin tam gelişmediği zamanlarda kullanılan tekniklere yer verilir. Standart; tohum, sulama, gübreleme ve ilaçlama ile yapılır. Modern tekniklerden yoksun bu yöntemde yüksek verim beklenmez.

Dünyada tarım yapan ülkeleri incelediğimiz zaman etansif ve ekstansif olarak iki tür tarım yapıma metodu karşımıza çıkar. Entansif yöntemde, gelişmiş teknolojiler sonuna kadar kullanılır. Tohumun en verimlisi seçilir, ekim ve toplama makinelerle yapılır. Gübreleme de en uygun şekilde seçilir. Yani verim olabildiğince maksimum seviyeye çıkarılır. Ekstansif tarımda basit bir sulama yapılırken entansifte damla tipi teknolojiler kullanılır. Ekme ve toplama işlemi, hayvanlarla yapılırsa ilkel, makinelerle yapılırsa modern tarım sayılır.

Ülkemizde de ne yazık ki halen ekstansif yöntem yaygındır. Bazı bölgelerde modern tarıma geçilse de halen yeterli değildir. O yüzden ülkemizde üretim miktarları iklimlere göre değişiklik gösterir. Eğer iklim istendiği gibi giderse rekolte yüksek, tam tersi durumda ise sert düşer.

Eğer bir ülkedeki ekilebilir tarım bölgeleri fazla, nüfus daha düşük ise ekstansif yöntem görülür.

Ekstansif Tarımın Özellikleri

  • Ekim alanı çok büyük olsa bile verim maalesef çok azdır.
  • Üretimdeki rekolteyi belirleyen ilk şartlarıdır.
  • Türkiye’nin birçok tarım alanında bu yöntem kullanılır.
  • Makineleşme yerine eski tip yöntemlerle ekim ve toplama yapılır.
  • Kullanılan tohumların kalitesi düşüktür.
  • Genelde küçük arazilerde ekstansif tarım görülür.

 

0
Her Telden