Dünya’nın Farklı Hareketleri ve Ortaya Çıkan Sonuçlar

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Dünya’nın hareketler sonucu farklı doğa olayları yaşanmaya başlar. Her hareket farklı bir tepkiyi, sonucu ortaya çıkarır. Dünyanın hareketleriyle ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Dünyamızın şekline baktığımızda kuzeylerden basık, ekvatordan şişik bir küreye benzemektedir. Eğer Dünyanın bir bölgesine güneş ulaşamıyorsa orada gece vakti demektir. Tam tersi güneşe dönük kısmında da gündüz yaşanır. Dünya, kendi etrafındaki dönüşü 24 saatte tamamlar ve biz bu süre zarfında gündüz ve geceyi yaşarız. Bizim ülkemizde gündüzken diğer yarım kürede ise gece vaktidir.

Dünya bir de güneş etrafında da dönmektedir. Bu çok uzun bir süreçtir, 365 gün 6 saat içinde döner ve biz; 12 ay ya da 52 hafta ya da 365 gün yaşamız oluruz. Bu süre zarfında dört mevsim yaşanır. Çünkü biz güneş etrafında dönerken güneşe bakan yönümüz değişir. çünkü dünyada eksen eğikliği vardır ve her açıdan güneşin etkisi aynı olamaz.  Bu da mevsimleri ortaya çıkarır.

Aslında Dünya güneşin etrafında dönmek yerine dolaşma hareketi yapmaktadır. Yani kendi içinde döner güneşin çevresini dolaşır. Bu dönüş işlemi batıdan doğuya şeklinde olur. Bu yüzden güneş doğudan doğar batıdan batar.

Peki, dünya hareketleri ile Şubat ayının 29 çekmesinin bağlantısı nedir? Aslında 1 sene sadece 365 gün değildir.  6 saatlik bir bölümü daha vardır. Bu süre, 4 sene geçtikten sonra 1 ayıla tekabül eder ve bu da Şubat’a eklenir. Bu yüzden Şubat ayı 4 senede bir 29 gündür.

 

 

0
Her Telden