DNA Kendisini Nasıl Eşlemektedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

DNA yaşamımızın şifrelerinden birisi olup son derece önemli bir yapıdır. Çift sarmal yapıya sahip olan DNA herkesin kendisine has olup canlılarda yaşamın formülü olarak nitelendirilebilir. Aynı zamanda kendisini eşleyen yapısı sebebiyle DNA kendisini nasıl eşler sorusunu beraberinde getirir.

 

DNA yapısı gereği kendini eşlemeden evvel enzimlerden faydalanarak nükleotid bağları ayırmaktadır. Çift sarmal yapıya sahip olan DNA nükleotid bağların birbirinden ayrılması sonucunda tümüyle ayrılır. Görünüm itibariyle fermuarın açılışına benzetildiği literatürde çokça görülmüştür.

 

İki ucu açılan DNA’nın sitoplazmasında tamamıyla serbest dolaşımda olan nükleotidlerle kapatılır. Kendini eşlemeden önceki DNA yapısı ile karşılaştırıldığında bu durumda iki farklı DNA yapısı oluşmuş olur ve dolayısıyla ikisinin nükleotid dizilimi arasında da bir fark yoktur.

 

DNA’nın kendisini eşlemesi ile ilgili şu detayların altını çizmek mümkündür.

  • DNA çift sarmal yapıdadır.

DNA’nın çift sarmal yapısı sayesinde birbirinden ayrılması mümkündür. Bunun için enzimlerden faydalanır ve nükleotid bağlar birbirinden koparılır.

  • DNA’nın açılması fermuar gibidir.

Bir fermuarın açılması gibi iki ucu ayrılan DNA sarmalının boş uçları sitoplazmada serbestçe var olan nükleotid tamamlayıcılarla bezenir.

  • DNA eşlenir.

DNA eşleşmesi yaşanan nükleotid bağ ayrımından sonra gerçekleşen aşamanın ardından tamamlanır. Buna göre gözlemlendiğinde ilk başta ayrılan DNA nükleotid dizilimiyle sonrasında ortaya çıkan iki DNA nükleotid dizilimi birbiriyle eştir.

  • DNA molekül sayısı ikiye katlanır

DNA eşlemesi öncesinde ölçümlenen molekül sayısı bu noktada ikiyle çarpılır. Keza hücre bölünmesi sonrasında molekül sayısı katlanarak artar.

 

0
Her Telden