Dinimizde Haram Aylar Hangileridir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

İslam dininde haram aylar hangileridir? Bu aylar neden haram kabul edilir? Neler yapılamaz? el-eşhuru’l-hurum ayları hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

İslam dininde, savaşmanın haram sayıldığı bazı aylar vardır. Bunlar 4 kutsal ay olarak da bilinir. Muharrem, Recep, Zilkade, Zilhicce ayları haram olarak kabul edilir.

Tevbe Suresi 36. Ayette der ki: Allah katında ayların sayısı (bir yılda) on ikidir, Allah da gökleri ve yeri yarattığı gün böyle takdir etti. Bunlardan dördü Kutsaldır (yani Hicri takvimin 1., 7., 11. ve 12. ayları). İşte hak din budur, onda kendinize zulmetmeyin ve müşriklere, Allah’ın birliğini inkar edenlere) karşı topluca savaşın, onlar da size karşı topluca savaşırlar. Ama bilin ki Allah, Muttakin olanlarla (takva sahipleriyle) beraberdir.

Tevbe Suresi 37. Ayette der ki: Haram ayların araya girmesi, kâfirleri daha da saptıran büyük bir küfürdür. Allah’ın haram kıldığı ayların sayısına uymak ve aynı zamanda Allah’ın haram kıldığını helal kılmak için bir yılda bir ayı helâl, diğer yılda haram sayarlar. Kötü davranışları onlara adil görünüyor. Allah, Hakkı inkâr edenleri doğru yola iletmez.

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim, yaşamının büyük kısmını savaşmayla geçiren Arapların, belirtilen aylarda savaşı kestiklerini, ardından da hile yaparak ayların değiştiğini bizlere söyler. Ve onların hiç de samimi olmadıklarını anlatır.

Günümüzde bilinen 3 aylar ile Kitabımızdaki haram aylarında değişiklikler bulunmaktadır. Muharrem, Recep, Zilkade, Zilhicce haram olarak geçer ve bunların adına el-eşhuru’l-hurum denilir.

Cahiliye döneminde Araplar içinde sürekli bir savaş hali vardı. Haram aylar geldiğinde dururlar ve eğlenceye zaman ayırırlardı. Panayırlar, sanatsal faaliyetler, hatta Yahudilik, Hristiyanlık ve put inanışına sahip olanlar bunları başkalarına da inandırma için uğraşırlardı. Haram aylarda taraflardan birisi savaş başlatırsa bunun adına Ficar Savaşı ismi verilir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) henüz 20 yaşlarındaydı, Kureyş-Hevazin taraflarının haram aylarda yaptığı savaşa dahil olduğu söylenmektedir. Tabii, ALLAH’ın Resulü, haram ayda olduğu için kimsenin canını almamış, sadece okları alarak amcasına takdim etmiştir.

el-eşhuru’l-hurum ismi verilen haram aylar, Hz. İbrahim Peygamberden bu yana süregelen kameri aylardan sayılmaktadır. Aslında bu takvim güneşe değil de aya göre yapılmıştır. Hicret, İslam alemi için çok önemli bir süreçtir. Bu yüzde Hicretle birlikte bu ay mübarek olan Muharrem ayı olarak bilinir. Hz. Ömer döneminde de takvimin ilk yılı, günü sayılmaktadır. Hicri kameri yıl adıyla da bilinir. Şu an hicri takvime göre 1443 yılındayız, 30 Temmuz’dan itibaren de 1444 senesine geçmiş olacağız.

Muharrem ile başlayan ay ilk aydır ve ardından sırasıyla:, Safer, Rebîulevvel, Rebîulâhir, Cemâzilevvel, Cemâzilâhir, Receb, Şâban, Ramazan, Şevvâl, Zilkâde, Zilhicce ayları gelir. Ocak Muharrem, Şubat Safer olarak adlandırılabilir.

 

0
Her Telden