Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak Ne Demek?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak deyiminin ne demek olduğundan ziyade buradaki Dimyat kelimesi çok merak ediliyor. Peki, Dimyat ne demek? Deyimin anlamını ve hikâyesini de sizler için hazırladık.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak deyimi, insanların elindekini yetersiz görüp daha fazlası için açgözlülük yapması ve bu açgözlülük sonucu elindekini de yitirmesi anlamına gelir.

Dimyat Ne Demek?

Dimyat, Mısır sınırlarında yer alan iskele ismidir. Süveyş Kanalı, Porsait etrafındadır.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak deyimi nasıl ortaya çıktı, hikâyesi ne?

Pirinç her yerde bulunsa da bazı yerlerde oldukça kalitelidir ve isim yapmayı başarmıştır. İşte, Mısır da bu yönde ün yapmıştır. Özel olarak tasarlanmış torbalarla bu pirinçler Türkiye’ye Dimyat iskelesinden yola çıkarmış.

Bir gün buradan pirinç alıp Türkiye’de satmak isteyen bir toptancı, malı alıp gemilere yükledikten sonra yol koyulur. Tam bu sırada Arap korsanlar gemide kimin ne kadar malı varsa alırlar. Sadece pirinçle kalmaz, üstündeki değerli eşyaları, altınları da çalarlar.

Elde yok avuçta yok, Tüccar ülkesine dönerken bile para bulmakta zorlanmış ve sonunda dönmüştür. Hem parasını hem de malını kaybettiği için iflas bayrağını çekmiştir. O dönemlerde İstanbul’dan Karaman’a gelerek ne kadar buğday varsa onları da başkasına satmıştır. Bu yüzden evde yiyecek bulgur bile kalmamıştır. Bu yüzden Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak sözünün hikâyesi budur.

 

 

0
Her Telden