Deste nedir? Bir Deste Kaç Adettir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Deste ne demektir? Bir destenin sayı olarak karşılığı nedir? 1-2-3-4-5 deste kaç taneye eşittir? Gibi merak edilen soruları yanıtladık.

Deste Ne Demek?

Benzer ürünlerin, nesnelerin, eşyaların 10 adetinin birleştirilmesiyle oluşan bir grup olarak adlandırabiliriz. Farklı ürünlerin 10 tane olması onun 1 deste olduğunu göstermez, hepsinin aynı olması gerekir. Örnekli anlatımla daha iyi anlayacaksınız.

  • 4 tane defter ile 6 tane kalem 10 adet eder ama deste olarak adlandırılamaz.
  • 10 adet defter 1 destedir 10 tane silgi de 1 destedir.
  • 7 kaşık ile 3 çatal da 1 deste olarak sayılamaz.
  • 10 kaşık ve 10 çatal ayrı ayrı birer desteyi oluşturur.

1 tane destede kaç tane vardır? Birlik sayısı nedir?

Deste kavramı özellikle sınavlarda karşınıza çıkabilir. Bu yüzden soru çözerken destenin ne olduğunu, kaç tane eşya bulunduğunu ve kaç birlikten bir araya geldiğini bilmeniz gerekir. Birlikten olarak sorulan sorularda 10 adet birlik cevabı verebiliriz.

Birlik, varlık, ürün, mal ne çeşit olduğu önemli değildir ama mutlaka 10 tanesinin de aynı üründen oluşması şarttır. 10 bisiklet, 10 motosiklet, 10 kadın, 10 çocuk hepsi bir desteyi oluşturabilirler.

Marketten bir şeyler satın almak istediğiniz bazı ürünleri destesiyle alabilirsiniz. Örneğin: lacivert çorap almak istiyorsunuz, bir deste olarak etiket görüşeniz 10 tane çorap satın aldığınızı bilmeniz gerekir. Genelde mutfak eşyaları düzine ya da altışar olarak satılsa da bazen deste olarak da verilmektedir. Okul alışverişi için; kalem, silgi, kalem tıraş, defter gibi ihtiyaçları da desteyle yani onar onar alabilirsiniz.

1 deste 10 adet bütün hepsinin aynı ürün olması gerekir, sadece 1 destede değil, 2-3-4-5 destede de benzer ürün zorunluluğu vardır.

2 deste 20 adet

3 deste 30 adet

4 deste 40 adet

5 deste 60 adetten oluşur.

 

0
Her Telden