Dengeli Beslenme ile Sağlık Arasındaki İlişki Nasıldır?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Dengeli beslenme ile sağlıklı bir kişi olma arasında çok derin bir ilişki vardır, bu konu hakkında detayları makalemizde aktaracağız.

Beslenme, yaşamak için gerekli olan temel bir gereksinimdir. Sağlıklı olmamız için düzenli ve dengeli beslenme olmazsa olmazdır. Beslenmenin türleri farklıdır, eğer zararlı besinlere ağırlık verirsek sağlık problemleri yaşarız.

Dengeli beslenmeyle birlikte hafif egzersizleri hayatımızın içine sokarsak eskisinden daha sağlık bir hayat bizi bekliyor demektir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin-mineralleri alamazsak sağlıklı kalamayız. Ayrıca, fast-food tarzı aşırı yağlı gıdalarla beslenmek yağ oranını artırır, vücut gerekli vitamini alamaz ve sağlık bozulur. Tıka basa yemeyen, mevsim meyve ve sebzeleri tüketen, kısaca Akdeniz tipi beslenme tarzını dengeli şekilde uygulayan kişiler birçok kişiye göre daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmaktadır.

Dengeli beslenmeyle sağlıklı olmanın bağlantısını uzmanlar da onaylamaktadır. Özellikle abur cubur dediğimiz, zararlı ve yağlı besinlerden uzak durmamız gerekiyor. Öğün atlamadan ama sağlık besinleri tercih etmeliyiz. Özellikle akşam 7-8’den sonra bir şey yemeye özen göstermeliyiz. Akşam yemeklerinde, ağır yemek diye tabir edilen gıdalardan uzak durmamız gerekiyor. Bunlara dikkat edersek sağlıklı olmamak mümkün görünmüyor.

 

0
Her Telden