Dalya – Dalye Nasıl Bir Oyundur? Ne ile Nasıl Oynanır?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Dalya ya da diğer adıyla dalye, nasıl bir oyundur? Ne ile ve nasıl oynanmaktadır? Top haricinde hangi malzemeler vardır?

Dalya, belki de oynadığınız ama ismini hatırlamadığınız bir oyundur. Tebeşirle bir yuvarlık çizildikten sonra taşlar veya varsa kiremitler tepeleme dizilir. Kaç tane taş olacağının sayısı çok da önemli değildir, oyuncular kendi aralarında kararlaştırabilir. Bazen 8 bazen de 13 olabilir. 2 farklı grup aralarında kapışarak oynar.

Dalya oldukça keyifli bir oyundur. 2 farklı takım elindeki topu dizdikleri taşlara doğru atarlar. Genelde mesafe 5 metre civarındadır ama bu da mahallelere göre farklılık gösterebilir. Top dizili olan taşlara atıldıktan sonra eğer isabet eder ve taşlar düşerse bütün takım bir yerlere kaçmaya başlar. Çünkü taşlar yıkıldığı için rakip takım ebe olmuştur. Ebe olan takım da topu alarak taşın yıkmayı başaran takımdan oyuncuları topla vurmaya çalışır. Tabii, kaçışan takım aynı zamanda yıktıkları taşları tekrar dizmeye çalışırlar.

Bu oyunda, ebe takım birini vurmayı başarırsa o oyun dışı kalır, taş dizme görevinde de yer alamaz. Ama gelen topu tutmayı başarırsa oyundan çıkmaz. Topu farklı bir noktaya atarak diğer arkadaşlarına ve kendine yeni bir şans yaratır. Yıkılan taşlar tekrar dizilirse takım kazanır ve yeni oyun başlanır. Bütün oyuncular ebe takım tarafından topla vurulursa ve taşlar tam olarak üst üste değilse o zaman kaybederler. Oldukça keyifli bir oyundur, teknolojinin olmadığı zamanlarda çok oynanmıştır.

 

0
Her Telden