Coğrafi konum nedir? Kaça ayrılır?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Coğrafi konum, bir ülkenin, yerin adresi gibidir. Mutlak (matematik) konum ve göreceli (özel) konum olarak ikiye ayrılır. Herkes iyi kötü bir yerde ikamet ediyor, konutumuzun bulunduğu yer bir sokakta, caddede, mahallede yer alır. Su faturası ödediğimiz yerlerin de belirli adresi vardır. Ülkelerin, şehirlerin de dünyada bir adresi vardır buna coğrafi konum denir.

Mutlak Konum Nedir?

Mutlak namı diğer matematik konum, ülkelerin Dünya’da hangi noktada yer aldığını gösterir. Koordinatlar belirlenirken paralel – meridyen baz alınır. Her ülkenin kendine özgü bir koordinatı, konumu vardır ve buna matematik konum denir. Bu konum değişmez.

Göreceli Konum Nedir?

Göreceli yani özel konum; ülkelerin bulunduğu kıtaya, deniz – okyanus gibi yerlere olan uzaklığı, sınırında bulunan ülkeler, doğal kaynakları, dağlık ya da düz olup olmaması göreceli konuma bağlıdır.

Göreceli konum, bir yerin kıtalara, okyanuslara, denizlere, boğazlara olan uzaklığına o yerin göreceli konumu denir. Ayrıca bir yerin komşu olduğu ülkeler, yer altı ve yer üstü kaynakları, yükseltisi, yeryüzü şekilleri gibi özellikleri de o yerin göreceli konumunu belirler.

0
Her Telden