Çizgili Kaslar Nedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Çizgili kaslar genel anlamda kişinin isteğine bağlı olarak çalışan iskelet kaslarıdır. Vücudumuz kusursuz bir makine gibi işlemektedir ve bu sayede ayakta durmak, yürümek ve diğer hareketleri yapmak mümkün olmaktadır. Kaslar, sinir sistemi, dokular ve iskelet müthiş bir yapı dinamiğine sahiptir. Kaslarımız anlık olarak kasılır ve gevşer. Biz buna bağlı olarak hareket etme özgürlüğüne sahip oluruz.

 

Tabii ki kaslar kendi aralarında farklı gruplara ayrılabiliyor.

  • Çizgili kaslar
  • Düz kaslar
  • Kalp kası

 

Çizgili kas nedir diye sorulduğunda ise en temel farklılık kasın hareket standartlarıyla ortaya çıkmaktadır. İstemsiz olarak hareket etmeyen, vücudumuzda istem dahilinde hareket etmekte olan iskelet kaslarına çizgili kas denmektedir.

 

Soru: Vücudumuzda iskelet kasları olarak da anılan, istem dahilinde çalışan kaslar hangileridir?

 

Sorunun yanıtı çizgili kaslardır. Kemiklerle bağlı bir yapıya sahip olması ve bu sayede iskeletimizin hareket mekanizmasına katkıda bulunması ile en önemli kas grupları arasında yer alır. Aynı zamanda son derece atik bir biçimde kasılıp gevşeyebilirler. Bundan dolayı da çok çabuk yorulabilirler. Örnek olarak spor yaptığımızda çizgili kaslarımızdan aldığımız kuvvetle yaparız.

 

Spor ve egzersizlerin bir getirisi olarak ise çizgili kaslarımız güçlenmektedir. Yani sürekli olarak göğüs ya da sırt bölgenizi çalıştırırsanız bu bölgede yer alan çizgili kaslarınız güçlenecek ve daha görünür hale gelecektir. Aynı durum vücudunuzun diğer bölgeleri için de geçerliliğini korumaktadır.

 

0
Her Telden