Çil Yavrusu Gibi Dağılmak Deyimi Ne Anlama Geliyor?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Çil yavrusu gibi dağılmak deyimi günümüzde de günlük konuşma dilinde karşımıza çıkabilen bir deyim. Genellikle herhangi bir topluluk için kullanılan bu deyim ani bir kararla ya da bir etkenden dolayı herkesin hızlıca dağılması için kullanılır. Buna örnek olarak pek çok cümle gösterilebilir.

  • Polis gelince protestocular çil yavrusu gibi dağıldı.
  • Sınav sonuçları düşük çıkınca panonun önünden çil yavrusu gibi dağıldılar.
  • O da gelince çocuklar çil yavrusu gibi dağıldı.
  • Şarkı biter bitmez konser alanındakiler çil yavrusu gibi dağıldı.

 

Bu noktada çil yavrusu gibi dağılmak deyimi bir etkenden kaynaklı olarak karşımıza çıkabiliyor. Dolayısıyla aslında bunun çıkış kaynağı da merak konusu olabiliyor.

 

Çil Yavrusu Gibi Dağılmak Deyiminin Hikâyesi

 

Çil yavrusu gibi dağılmak aslında keklik yavrusu gibi dağılmak olarak nitelendirilebilir. Çünkü toplumsal normlara bağlı olarak birçok bölgede keklik çil olarak adlandırılır. Kekliğin diğer kuş türlerinden en büyük farkı ise yavrularıyla ilgilenmemesidir.

 

Dolayısıyla tüyleri benek benek olan keklikler yavruladıktan sonra asla dönüp yavrularıyla ilgilenmezler. Çil olarak anılan kekliklerin yavruları ise etrafa dağılır ve bir şekilde hayatta kalmaya odaklanırlar. Bu nedenden ötürü gerek hayvanlar için gerekse insanlar için böyle hızlı ve ani bir mecburi dağılma söz konusu olduğunda çil yavrusu gibi dağıldı deyimi kullanılır. Özellikle ortada olmayan bir durum, söz konusu olmayan bir etken aniden ortaya çıkıyorsa deyimin anlamı daha da güçlenir.

 

0
Her Telden