Can Çıkmayınca Huy Çıkmaz Atasözü Ne Demek? Hikâyesi Nedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Can çıkmayınca huy çıkmaz sözünü büyüklerimize her zaman söylerler. İnsanların huylarından vazgeçebilmesi kolay değildir. Peki, bu sözün hikayesi nedir?

Can çıkmayınca huy çıkmaz atasözü ne anlama geliyor?

Herkes yaratıldığında bir fıtratla dünyaya gelir. ALLAH herkese farklı huylar vermiştir. İşte bu fıtratın değişmesi çok zor bir şeydir. Birinin sevmediğiniz kötü bir huyu varsa onu değiştirmeye çalışmak çok zaman alabilir, hatta bazıları için imkansızdır. Bir türlü huyundan vazgeçmeyenler için can çıkar huy çıkmaz sözünü söylerler.

Can çıkmayınca huy çıkmaz sözünün hikâyesi nedir?

Vakti zamanında, şehrin birinde, Sevgi – Hakan isimlerinde, birbirine aşık, anlaşarak evlenmiş iki kişi varmış. Kadınların erkeklerde beğenmediği huylar vardır, Sevginin de aynen kocasının hiç sevmediği, çok tuhaf gelen huyu varmış ama sevdiği için ses çıkarmıyormuş. Hakan, uzun seneler boyunca evlenmemiş, her zaman arkadaşları ile vakit geçirmiş, bu alışkanlığına da evlendikten sonra da devam etmiş. Tabii, Sevgi sürekli tek başına kalmaktan da hoşlanmadığı için bu durumdan hiç hoşnut değilmiş.

Hakan yine bir gün işlerini halletmiş, eve gelir gelmez giyinip hemen arkadaşlarının yanına koşmuş. Sevgi yine tek kalmış ve bu durum onu daha da üzmeye başlamış. Kayınvalidesine durumu çıtlatmış, Eşinin annesi de o gençliğinden beri böyle, O’nu bu şekilde kabullen demiş.

Eşinin bu huyundan vazgeçmesi için birbirinden leziz yemekler yapmaya başlamış, yanın da tatlı koymuş, ne kadar uğraşsa da işe yaramamış. Gel zaman git zaman çocukları dünyaya gelmiş. Sevgi, umarım çocukları için bari evde kalır diye düşünmüş ama yine de fayda etmemiş. Hakan için varsa yoksa arkadaşlarıymış.

Yıllar birbirini kovalamış, çocuklar yetişkin olmuş, Hakan da artık emekliye ayrılmış. Torunlar da dünyaya gelince Sevgi artık kendini onlara vermeye başlamış. Hakan emekli olmuş ama bu sefer de kendi gibi emeklileri bulup onlarla sohbet etmeye başlamış. Sevgi bunun üzerine Kayınvalidemin dediği doğru çıktı demiş. Onlarca sene çekti hala aynı hala aynı demiş. Can çıkmayınca huy çıkmaz demiş. İşte, bu meşhur atasözünün de hikayesi böyle.

Can çıkmadan huy çıkmaz TDK’de ne demek? Örnek cümle

İnsanı alışkanlıklarından, huylarından vazgeçirmek mümkün değildir anlamında kullanılan bir söz.

  • İnadını bir türlü kıramıyor nede olsa can çıkmadan huy çıkmaz.
  • Yalanı hiç sevmem ama Can çıkmadan huy cıkmayacaği için yine de onu çok seviyorum.
  • Bunun böyle olacağı başından belliydi ne demişler can çıkmayınca huy çıkmaz

Can Çıkmayınca Huy Çıkmaz Atasözünün Ana Fikri Nedir?

Huy, her insanın kendine has özelliğidir. Ölmedikçe o huydan vazgeçemez.

0
Her Telden