Çam Devirmek Deyimi Ne Anlama Gelir? Hikâyesi Nedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Çam devirmek deyimi ne demektir, ilk olarak nasıl ortaya çıkmıştır? Örnek cümlelerle bu deyimi ve hikayesini sizler için bir araya getirdik. Çam devirmek deyimi: bir ortamda, fark etmeden ağzından bir laf kaçırmak, karşındakini utandıracak, zor durumda bırakacak bir şeyler söylemeye denir.

Birilerinin kalbini kıracak, onu öfkelendirecek sözleri bilerek söylemek başka bir şeydir. Lakin olay farkına varmadan gelişmişse o zaman çam devirdi derler.

Çam Devirmek Deyiminin Hikayesi

Çok varlık bir kişi vakti zamanında Göztepe civarlarında ortalama 10 dönüm bahçesi olan köşke sahipmiş. Alan geniş olduğunu için yeni bir yapı inşa etmeyi düşünmüş. Tabii, yapılar genelde ahşaptan yapıldığı için ciddi oranda kereste ihtiyacı varmış. Gerekli yerlerle irtibata geçerek siparişi vermiş ve inşa etmek istediği yere bıraktırmış. Bu keresteler içinde 4 farklı ağaç türü varmış.

Sayfiye mevsimi olmadığı bir zamanda, bu varlıklı adam Nişantaşı’ndaki yerde yaşarmış. Sabahın erken saatlerinde uyanmış, köşke gelmiş ve bekçiye talimatta bulunmuş. Bahçedeki ağaçların aralarında olan çamları bir hızarcıya kestir, kalas ihtiyacımızı karşılayalım demiş.

Uşak biraz saf biriymiş. Hızarcıyı çağırmış. Patronunun bahsettiği çam ağaçları yerine bahçedeki en sevilen, önemli, değerli olan çam ağaçlarını kestirtmiş. Böyle kötü bir iş sonrası da lakabı çam deviren olmuş. İşte çam devirmek deyimi bu hikayeden gelmektedir.

Çam Devirmekle Alakalı Örnek Cümleler

Bu adamın işi gücü de hep çam devirmek.

Ahmet kadar çam deviren bir adam daha bulamazsın.

Ne zaman bir araya gelseler çam devirir ve karşısındakini üzer.

Türkçe dersindeki ödevimiz çam devirmek deyimi hakkında araştırma yapmaktı.

 

 

0
Her Telden