Büyük Lokma Ye Büyük Söz Söyle Atasözünün Anlamı Nedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Büyük lokma ye büyük söz söyleme atasözü günlük konuşma içerisinde çokça duyduğumuz atasözlerinden biridir. Çünkü bir muhabbetin arasında mutlaka boyumuzdan büyük işlere kalkışmaya çalışmışızdır.

Kesin olarak netleştiremediğin bir olay hakkında bir söz söylerken iki kere düşünmek gerekir. Ben olsam var ya şunu şöyle yaparım, böyle yaparım gibi tam da bilmediği bir iş hakkında büyük konuşmak doğru bir davranış değildir. Böyle durumda atalarımız büyük lokma ye büyük söz söyleme derler.

Benzer şekilde, toplumdaki dedikodu ağını da hesaba katarsak birilerini sürekli kınayanları görmüşüzdür. Ahmet’in oğlu şöyle yapmış, benimki yapacak var ya hayatta izin vermem şeklinde bir söz söylemek de büyük konuşmaktır. Çünkü bir olayı yaşamadan, içinde olmadan ne ile neticeleneceğini, nasıl davranacağını kesin olarak bilemezsiniz.

Amiyane tabirler, bekâra karı boşamak kolaydır da diyebiliriz. Sadece duyumlarla bir şeylere yorum yapmak kolaydır, o yüzden tecrübe etmeden büyük söz söylememek lazım. Zaten kınadığımız başımıza gelmedikçe ölmeyiz diye de bir hadis var.

İnsan ırkı, nefsine mağlup olmaya mahkum bir varlıktır. Sürekli yapmamamız gereken şeyleri denemek için uğraşır dururuz. Nefsi kontrol altına alamadığımız sürece de büyük sözler söylemeye devam edip kaybedeceğiz. Her ne olursa olsun başımızdan geçmemiş bir olay hakkında yorum yaparken empati yapmak gerekir. Büyük lokma ye büyük söz söyleme atasözünü aklımızın bir köşesine not etmeliyiz.

 

0
Her Telden