Bir Okey Setinde Kaç Tane Taş Vardır? Renkleri ve Oynanışı

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Okey oyunun farklı varyasyonlarda oynanır. Standart bir oyunun dışında 101 de çok oynanır. Okey setindeki taş sayısı, renkleri ve okeyin oynanışı hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Soru: Okey setinde bulunan taş sayısı kaçtır?

A- 54

B- 96

C- 106

D- 180

Cevap C’dir.

Okey Setindeki Taşların Rengi, Sayıları, Oynanışı

Okey taşları 1’den başlar ve en büyük sayı 13’tür. Siyah, yeşil, sarı ve kırmızı renktedir. Yeşil yerine bazen mavi de kullanılmaktadır. Her bir seriden ikişer tane vardır. 4 farklı renk, 13 tane taş 52, 2 set olduğu için 104 tane rakamlardan oluşan taşlar vardır. 2 tane sahte okeyle birlikte toplam taş sayısı 106’dır. Sahte okeye bazı yerlerde şeytan da denmektedir.

Standart bitmeli bir okey oyununda taşları dağıtan kişi, sağındaki kişiye 15 tane verir. Diğer 3 oyuncu 14 tane taş alır. İlk el 15 taşı olan taş çekmeden sağ yanında bulunan kişiye bir taş atar ve oyun başlar. Taşların sıralı olduğu alanda açık bir taş bırakılır. Bu taş zar yardımıyla 5’li olarak dizilen serilerden açılır. Eğer yerde açılan taş siyah 7 ise okey siyah 8 olur. Siyah 7 göstergedir. Eğer göstergeli oyun oynuyorsanız ve siyah 7 sizde ise tabloyu tutan kişiye göstererek puan kazanabilirsiniz.  Artık oyuncular yere beşerli şekilde dizilmiş taşlardan sırasıyla çeker ya da rakibinin attığı taşlardan işine yarayanı alarak oyuna devam eder.

Aynı renkler farklı rakam, farklı renkler aynı rakam olarak dizilmelidir. Örnek: Kırmızı 7-8-9 şeklinde per yapabilirsiniz. En düşük per 3’lü olmalıdır. Sarı 10 yeşil 10 siyah 10 bu şekilde de per yapabilirsiniz. 4 tane 10’lu da olabilir. Oyunda sadece çifte gidenler 2 per yapabilir.   2 tane siyah 9, 2 tane sarı 11 gibi sayılardan 7 çift yapmanız gerekir. Okeyi çift veya per yerine kullanabilirsiniz. Göstergeniz varsa son çifti yaptığınızda gösterge turu diyerek oyunun bir tur dönmesini bekler, yerden göstergeyi alır ve çiftten bitebilirsiniz.

Okey oyununda kişiler rakiplerinin ıstakalarında ne taş olduğunu görmemeleri gerekir. Ortak, eşli oyunlarda da ortaklarının ıstakaları görünmez.

 

0
Her Telden