Bir Cismi Hareket Ettiren Etki Nedir?

LuckAmoşai tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Bir cismi hareket ettiren ya da hareket eden bir cismi durduran etki kuvvettir. Aynı zamanda kuvvet cismin yönünü değiştirebilir, şeklini değiştirebilir ya da süratinde belirleyici bir etken olabilir. İki farklı cismin arasındaki etkileşime kuvvet denmektedir. Mesela bir cismin diğer bir cismi çekmesi kuvvet iken, bir cismin diğer bir cismi itmesi de kuvvettir.

Kuvveti ölçmek ise hem yönünü hem de şiddetini ölçerek mümkün olabilir. Zira vektörel bir büyüklüğe sahip olan kuvvet dinamometre ile ölçümlenebilir.

  • Kuvvet simgesi: F
  • Kuvvet birimi: N

Kuvvet birimine verilen N simgesi Newton’un N’sidir. Aynı zamanda kuvveti tanımlamak için F simgesi kullanılır.

Kuvveti örnekle açıklamak gerekirse bir bisikletin hareket edişinden söz edilebilir. Normal şartlarda bir bisiklet hareket etmez. Ancak pedallarına uyguladığınız kuvvet ile beraber bisiklet ilerlemeye başlar. Gidona uygulayacağınız kuvvet bisikletin yönlenmesine sebep olur.

Yine kuvvetin etkileri üzerine kutu örneğine odaklanmak mümkündür. Boş bir kutunun normal şartlarda hacmi sabittir. Şekli ise durağandır. Ancak kutunun üzerine basılması durumunda şekli değişecektir. Aynı zamanda uygulayacağınız kuvvete bağlı olarak şeklindeki değişiklik farklılaşabilmektedir. Bir kutuyu ayağımızla ezmek uyguladığımız kuvveti gösterirken, uyguladığımız kuvvet neticesinde kutunun şeklinin değişmesi kuvvetin şekil değiştirme etkisini temsil eder. Kuvvet uygulamadan evvel kutu düzgün iken sonrasında bozulduğundan, kuvvet uygulamadan önce bisiklet sabit iken uygulayınca hareket ettiğinden kuvvetin etkilerinin gözlemlenebildiğini söylemek mümkündür.

0
Her Telden