Beş Vakit Namazdaki Rekât Sayıları Kaçtır?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Müslümanlara farz kılınan 5 vakit namaz vardır. Sabah, Öğle, İkindi, Akşam ve Yatsı namazlarının kaç rekâtı farz, ne kadarı sünnet, vitir namazı ne zaman kılınır, toplam kaç rekat namaz var? Merak edilen bütün soruları yanıtlamaya çalıştık.

Namaz kılmak, Müslümanlar için olmazsa olmazdır. Her vaktin kendine göre bir manevi değeri olsa da hepsi de çok önemlidir. Hem bu dünya hem de ahiretimiz için bu görevimizi yerine getirmemiz gerekir. En kısa namaz vakti sabah olurken en uzunu Yatsı vaktinde kılınmaktadır.

Sabah, Öğle, İkindi, Akşam, Yatsı Namazı Kaç Rekât?

5 vakit namazın bütün ayrıntılarını tek tek paylaşacağız. Namazların farz olan kısımları az olsa da sünnet ve vitir kılmak da gereklidir. Rabbimize ne kadar çok zaman ayırabilirsek o kadar huzurlu oluruz.

Sabah Namazı Kaç Rekât?

Sabah namazı, uykumuzu bölerek kılmamız gereken bir vakit olduğu için manevi olarak daha önemli olduğu söylenmektedir. Güneş kendi gösterdiği zaman ile imsak arası eda etmek gerekir. Ek kısa namazdır, toplam dört rekatın ikisi sünnet diğer ikisi de farzdır, yani zorunludur.

Öğle Namazı Kaç Rekât?

Öğle namazı, en fazla rekâtı olan ikinci namazdır. Diğer namazlarda olduğu gibi süresi mevsimlere göre değişiklik gösterir. Toplam 10 rekât olan öğlen namazının dört rekatı sünnet, dört rekatı farz ve diğer iki rekat da sünnettir.

İkindi Namazı Kaç Rekât?

İkindi namazı öğle ve akşam arasında kılınır. Genelde öğlen namazı ardından eda edilebileceğine dair farklı görüşler olsa da hemen kılmak yerine ezanla birlikte eda esilmesinin daha iyi olacağı söyleniyor. Sekiz rekat olan ikindi namazının ilk dört rekatı sünnet son dört rekatı ise farzdır.

Akşam Namazı Kaç Rekât?

Akşam Namazı, sabahın ardından en kısa ikinci namazdır. Güneş kaybolduktan sonra kılınır. Toplam beş rekat olan namazın üç rekatı farz diğer ikisi ise sünnettir.

Yatsı Namazı Kaç Rekat?

En uzun namaz yatsı namazıdır. Gecenin ilerleyen saatlerinde doğru eda edilir. Vitir namazıyla beraber toplam 13 rekattır. Namazın dört rekatı sünnet, 4 rekatı farz, son iki rekatı da sünnettir. Diğer 3 rekat ise vitr olarak kılınır.

5 vakit namazın; 17 rekatı farz, 20 rekatı sünnet ve 3 rekatı vitr’dir. Bir günde toplam 40 rekat namaz kılınır.

0
Her Telden