Benim Naçiz Vücudum Bir gün Elbet Toprak Olacaktır Sözü Hangi Olayda Söylenmiştir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Atatürk’ün birçok önemli sözünün yanına kendi varlığının sonu olduğunu fakat vatan ve millet sevgisi ile söylemiş olduğu Türkiye Cumhuriyetinin varlığının sonsuza kadar yaşayacağı anlamına gelen sözü nerede söylediği ve bu sözün tamamı ile anlamı hakkındaki tüm bilgileri sizler için hazırladık.

Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Atatürk’ün bu sözü söylemesine neden olan olay İzmir ziyareti esnasında kendisine yapılan bir suikast sonucu söylemiştir.

Atatürk’ün bu sözü söylemesinin nedeni ise o dönemde cumhuriyet rejimine karşı çıkan kişilerin ve inkılapların tüm halk tarafından olumlu karşılanmaması nedeniyle Atatürk’e yapılan suikast ile bunlardan kurtulma düşüncesine karşı olmasıdır. Bu sözle aslında Atatürk kendisine yapılan suikast başarılı olsa dahi Türkiye Cumhuriyetinin varlığını sonsuza kadar sürdüreceği ve yapılan saldırıların bu konuda yetersiz kalacağını vurgulamasıdır.

Atatürk İzmir ziyaretinde yapılan saldırıda kurşunun saatine isabet etmesiyle kurtulmuş ve Türkiye Cumhuriyeti varlığının devamını bu olayla belirtmiştir.

0
Her Telden