Batağa Saplanmak Deyiminin Anlamı Nedir? Örnek Cümleler

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Geçmişten günümüze birçok eserde ve konuda geçen batağa saplanmak deyimi geçmişte yaşanmış bir olayın bugüne kadar mecazi olarak gelmesini ifade etmektedir. Batağa saplanmak ne demektir ve nerelerde kullanılır hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Birçok insanın günlük yaşamında kullandığı bir deyim olan batağa saplanmak geçmiş dönemlerde atlarla veya develerle yapılan kervanlarda kullanılan bir söz olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Kervan içerisindeki hayvanların çamura batarak hareketsiz kalması ve ilerleyememesi halinin günümüze kadar ulaşmış bir deyimi olarak bilinmektedir.

Batağa saplanmak deyimi bir konuda çaresiz kalmak ve ilerleme sağlayamamak hali olarak açıklanmaktadır. Günümüzde mecaz anlamda kullanılan batağa saplanmak deyimi ile borç veya sıkıntı içinde kalmak ve bu durumdan kendi çabası ile kurtulmanın mümkün olmaması olarak kabul edilmektedir.

Maddi sıkıntılar içinde bulunan kişilerin bu tür sorunları aşamadıklarında kullandıkları batağa saplanmak deyimi gelecek için hiçbir şey yapamamak anlamına geldiği gibi maddi olarak çaresizlik ifade de etmektedir.

 

Batağa Saplanmak Deyimi İle İlgili Örnek Cümleler

 

  • İnternet üzerinden yaptığım yatırımlar sonucunda bütün yatırımlarım yok oldu batağa saplandım.
  • Bizim başımıza açtığı işler sonucunda batağa saplandık ve bir daha çıkamadık.
  • Elalem ne der düşüncesiyle bizi batağa sürükledi aldığımız onca kredi borçlara yetmedi kurtulalım derken daha fazla batağa saplandık.
  • Dersleri son güne bırakırsan sınav günü geleceği zaman böyle batağa saplanırsın.

0
Her Telden