Bakarsan Bağ Olur Bakmazsa Dağ Olur Atasözün Ne Anlama Gelir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Dilimizde çok sayıda deyim ve atasözü vardır. Bunlar yaşanmış olaylardan ortaya çıkmaktadır. Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur atasözü ne demektir? Örneklerle anlamını sizlere aktarmaya çalışacağız.

Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur sözüyle anlatılmak istenen konunun kısa özeti, eğer bir şeye emek harcar, özen gösterir, işini düzgün yaparsan güzelleşir, emeğin karşılığını alırsaın, tam tersi hiçbir şey yapmazsan da o işten hayır gelmez, sarpa sarar anlamı çıkar.

Peki, neden bağ üzerinden böyle bir anlatım yapılmış? Bağların yetiştiği yerler normalde çok güzel bir görüntüye sahip değildir. Dağ gibi, boş, verimsiz bir arazi görülür. Ama oraya ekim yapılır, düzenli sulanır ve ilgilenirse bağlarla her yer güzelleşir, yeşillenir.

Günümüze uyarlarsak; örneğin bir araba aldınız, düzenli kullanıyorsunuz, yağını, suyunu değiştirdiniz, düzenli temizlik yaptınız, aracınız her daim ışıldar, arızalanma ihtimali de azalır. Hiçbir zaman arabayı temizlemezseniz, yağını düzenli değiştirmezseniz zamanla araç çok pis hale gelir, bir süre sonra da çalışmaz duruma gelir.

Bakarsan bağ bakmazsa dağ olur sözüne yakın bir örnek daha vermek istiyorum. Evinizin bahçesi olduğunu düşünün, bahçeye inip, yabani otları temizlemez, herhangi bir bitki, sebze veya meyve ekmezseniz burada yabani otlarla kaplı, çok çirkin bir tabloyla karşılaşırsınız. Bahçenize bakarsanız da içerisinde; yemyeşil çimler, güzel fideler, ağaçlar, çiçekler… Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

 

 

0
Her Telden