Atatürk’ün Silah Arkadaşları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, başarılı bir komutan olmasının yanı sıra çok iyi silah arkadaşlarına sahipti. Kurtuluş Savaşını kazanmamızda büyük rol oynayan bu komutanlar kimlerdir?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Silah Arkadaşları

İsmet İnönü

Meşhur birinci ve ikinci İnönü savaşlarının komutanıdır. Ayrıca Cumhuriyet tarihimizin birinci başbakanı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra da 2.Cumhurbaşkanımızdır. İstiklal madalyası sahibi, en iyi silah arkadaşlarından biridir.

Celal Bayar

Celal Bayar, Osmanlı’daki kötü gidiş sonrası Milli Mücadele kararı ardından Anadolu’ya gelerek görev almış en değerli silah arkadaşlarından biridir. Birinci Meclisimizde milletvekilliği yapmış, bazı bakanlıklarda görev almış, İsmet İnönü’den sonra 3. Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.

Mehmet Cevat Abbas Gürer

1887 yılında dünyaya gelmiş ve 1943 senesinde yaşamını yitirmiştir. Atatürk’ün silah arkadaşı olmasının yanı sıra başyaveridir. Meclisi Mebusan dahil olmak üzere yeni mecliste de 5 dönem boyunca milletvekilliği yapmıştır.

Falih Rıfkı Atay

1894 yaşında dünyaya gelmiş 1971 senesinde hayatını kaybetmiştir. Hem iyi bir yazar hem de milletvekilidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği tarihe dek başyazarlık yapmıştır. Cumhuriyetin kurulmasından 1950 senesine dek milletvekilliği yapmıştır. Atatürk’ün çok yakın arkadaşı olduğu için bilinmeyen birçok şeye şahit olmuştur.

Mustafa Fevzi Çakmak

Mareşal unvanı almayı başarmış değerli bir silah arkadaşı ve komutandır. Yaş itibariyle Atatürk’ten 5 yaş büyüktür ve 1950’de yaşamını yitirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci MSB görevini yapmıştır. İlk Genel Kurmay Başkanı olarak da tarihe geçmiştir.

Hasan Rıza Soyak

1888 senesinde doğmuş 1970 senesinde hayatını kaybetmiştir. Siyasette önemli görevlerde bulunmuştur. Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olmasının ardından bir sonraki sene mutemet göreviyle Çankaya Köşkü’ne çağırdı. Atatürk vefat edene dek O’nun yanında görev aldı.

 

0
Her Telden