At Ölür Meydan Kalır, Yiğit Ölür Şan Kalır Ne Anlama Geliyor?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Dilimizde pek çok cümlenin anlam olarak derinliği etkileyici olabiliyor. Bunlardan birisi ise at ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalırdır. Burada anlatılmak istenen ise kişi yaşamını sürdürüp sonlandırdıktan sonra da onunla özdeşleşen şeyler hatırlanır minvalindedir.

 

Örneğin bir at öldükten sonra da koşup tozu dumana kattığı meydan sabit olarak kalmaya devam eder. Hatta diğer atlar bu meydanda koşmasına rağmen halen daha o atı hatırlayanlar çıkacaktır. Bunu insan noktasında değerlendirdiğimizde de cümlenin ikinci kısmıyla karşılaşıyoruz. Yiğit bir insan öldükten sonra bile onun yiğitliği, merhameti, cömertliği, fedakârlığı her zaman anılmaya devam edecektir.

 

İnsanların bıraktıkları nam kuşaklar boyunca anılmasına sebep olabilirken ondan geriye kalan insanlar için de bir övünç kaynağına dönüşebiliyor. Tabii ki hayvanlar için bu son derece güç olsa da insanlar olarak duygularımızın esiri olup yaşıyoruz. Herkesin bizi takdir ettiği, unutmadığı, dillere pelesenk olabilecek bir ömür yaşamak ortak paydalarımız arasında değerlendirilebilir.

 

Dünyevi hayatını iyiye, iyiliğe ve yalnızca kendi hayatı için değil başka insanların hayatları için de en olumluya yoran herkes öyle anılacaktır. Bu isim bırakma, namını sürdürme ve her zaman özlemle, hasretle anılma duygusu tüm insanların ortak talepleri arasında sayılabilir. Nesilden nesle aktarılan, hiç unutulmayan ve sizden sonraki bireylere yol gösteren bir nam ile anılmaya mazhar olabiliyorsanız ‘’at ölür meydan kalır, yiğit ölür namı kalır’’ sözü sizin için de kullanılabilir.

 

0
Her Telden