Aşık Oyunu Nedir Ve Nasıl Oynanır?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Eski dönemlerde oynanan ve geleneksel oyunlar arasında bulunan aşık oyunu çocukların kemik gibi doğal malzemeler kullanılarak yapılan oyuncaklarla oynadıkları bir oyun olarak bilinmektedir. Aşık oyunu nedir ve nasıl oynanır hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

 

Aşık oyunu eski Türk geleneklerine göre yaygın olarak oynanan ve günümüzde misket oyunu olarak adlandırılan bir oyun türüdür. Bu oyunda malzeme olarak ilk dönemlerde misket yerine koyunların ve keçilerin arka bacaklarında bulunan dört yüzlü kemik kullanılmaktadır.

Aşık oyunu geçmişten kültürel bir miras olarak kalan tarihi bir Türk oyunu olarak kabul edilmektedir. Geçmiş çağlardan günümüze kadar Türkistan ve Türkiye başta olmak üzere Türklerin yayıldığı tüm coğrafi bölgelerde yaşayan çocukların bu oyunu oynadıkları bilinmektedir. Günümüzde de misket olarak çocuklar arasında bilinen bir oyun türü olarak devam ettirilmektedir.

Atalarımızdan aldığımız bilgilere göre eski dönemlerde her çocuk aşık oyunu oynamıştır. Özellikle hayvancılık yaygın olması ve Türklerin göçebe hayat yaşamaları oyunlarda da kullanılan malzemelerin hayvansal kemiklerden yapılmasını etkilemiştir. Hayvanlarda bulunan eklem yerlerindeki aşık adı verilen kemiklerin kullanılması nedeniyle bu oyun türüne aşık oyunu adı verilmiştir.

 

Aşık Oyunu Nasıl Oynanır?

 

Aşık oyunu geçmiş dönemlerde sokakta veya evlerin damlarında genellikle erkek çocuklar tarafından oynanan bir oyundur. Oyuncular ilk olarak yere çizdikleri dairenin içine birer aşık dizerler ve daha sonra her oyuncu özel olarak hazırladığı kurşun dökülmüş aşığını atarak dairenin içindeki aşıkları dışarı çıkarmaya çalışır. Böylelikle çizgi dışına çıkan aşıklar, çıkaran oyuncunun olur ve bu şekilde oyun kazanılır. Sonuç olarak oyun aşıkların tamamı daire dışına çıkarılıncaya kadar devam etmektedir. Aşıkların yerini zaman geçtikçe başka malzemeler almıştır. Özellikle mermerden veya demirden yapılan bilyeler kullanılmıştır. Günümüzde ise aşık oyunu adı değiştirilerek misket oyunu adını almış ve bunun için üretilen renkli cam misketler kullanılmıştır.

 

0
Her Telden