ALLAH’ın (C.C) Vahiy Göndererek İnsanlara Nasıl Faydalar Sağlamıştır?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

ALLAH’ın (C.C), elçilerine vahiy göndererek insanların neleri yapması neler yapmaması gerektiği konusunda uyarmıştır. Bu genel vahiylerin insanlara ne gibi faydaları vardır?

ALLAH, dünyada birçok canlı var etmiştir. Bu canlılar içerisinde, kendi özgür iradesi olan, yaratıcı özelliklere sahip olan sadece insanlardır. Hayvanlar bir davranışı yaptığı zaman doğru veya yanlış demez. İçgüdüsel olarak hareket eder, iyi veya kötü diye ayırt etmez. İnsanlığın binlerce senelik geçmişi var ve bu süreçlerde insanlara her daim vahiyler gelmiştir. Vahiylerin en önemli özelliği, o an kulların kötülükleri anlatılmış ve iyi, hayırlı olana dönmeleri için gönderilmesidir.

Rabbimizin insanlara vahiy göndermesinin yegane gayesi insanların yanlıştan uzaklaşarak doğruyu bulması, ALLAH’ın sadece bir tane ve sonsuzluğunu kanıtlamak, neyin iyi neyin kötü olduğunu kavramak için gönderilmiştir. Ayrıca, Rabbimiz yarattıklarına destek olmak ve onları her daim iyi davranmak için vahiyler yollamıştır. Vahiyler çok iyi yol göstericidir, Rabbimiz anlattıklarını yarattıklarına aktarırken diğer yandan o toplumdaki problemlerin de giderilmesi sağlanır.

ALLAH, Peygamberleri seçerken insanları tercih etmiştir. Onlardan olan birinin iletişim kurması daha uygun bulunmuştur. Vahiyler Cebrail ile elçilere iletilir ve oradan da insanlarla paylaşılır. Vahiy bir nevi rahmettir, Rabbimiz yarattıklarına rehber olsun diye çok sayıda vahiy göndermiştir. Ayrıca birçok insan ve toplum için de şifa kaynağıdır ve bir yaratıcının olduğunun kanıtıdır.

Eski dönemleri bir düşünelim, bir yerden bir yere göç ederken önümüze gelen hayvan da olsa insan da olsa öldürülüyor ve bölge ele geçiriliyordu. Bunun yanlış olduğunu bilmeseydik hala alanımıza gireni öldürürdük ve bunun yanlış olduğunu bilemezdik. Gelen vahiyler bize bunun ne kadar yanlış olduğunu, bir insanın canını sadece ALLAH’ın alabileceğini öğrenmiş olduk.

 

0
Her Telden