Ağanın Eli Tutulmaz Ne Demek?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Ağanın eli tutulmaz yalnızca gerçek anlamda ağalarla değil aynı zamanda ticaret ya da benzer ilişkilerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Cömertliği ve eli bolluğu belirten bir cümledir. Eskiden beri dilimizde olan bu cümle aslında ağaların elinin açık olmasını, gönlünün bol olmasını, bir istesen bin verecek kapasitede olmasını özetler niteliktedir.

 

Aynı zamanda günümüz yaşantısının içerisinde de herhangi bir ticari ilişki ya da bir bağış durumu söz konusu olduğunda bu söz oldukça sık kullanılır. Örnek olarak bir yerde kalabalık bir masada hesap ödeneceği zaman o hesabı karşılayabilecek tek bir kişi varsa ona ‘’ağanın eli tutulmaz’’ diyerek hesabın uzatılması mümkündür.

 

Aynı şekilde bir pazarlık esnasında da karşı taraf fiyatı çok fazla aşağıya çekmeye çalışıyorsa onun cömertliğini ve pazarlığın o noktada durması gerektiğini belirtmek için de ‘’ağanın eli tutulmaz’’ denebilir. Bir diğer taraftan ağanın eli tutulmaz cümlesini bir bağış ya da yardım yapacak olan kişinin daha fazlasını yapması için de söylendiğine şahit olunabilir.

 

Ağanın eli tutulmaz TDK anlamı incelendiğinde de genellikle bağış ve yardım miktarını arttırmak için karşı tarafın cömertliğini belirten söz olarak görebilirsiniz. Bir kişinin belli bir miktar bağış yapması muhtemel ise, o kişinin daha fazla bağış yapabilecek imkâna sahip olduğu düşünülüyorsa tam o esnada ‘’ağanın eli tutulmaz’’ denilerek karşı tarafın elinin açıklığı ön plana çıkarılır.

 

0
Her Telden