1. Anasayfa
 2. Nedir

Sokak Kedisi Tırmalayınca Ne Yapılır? Tetanoz veya Kuduz Aşısı Gerekir mi?


0

Sokak Kedisi

Sokak kedilerinin aşıları, bakımları yapılmadıysa farklı hastalık riskleri barındırabilir. Tırmalama nedeniyle yara oluşursa risk artar. Böyle bir durumda hastanede muayene olmak ve bir uzman görüşü almak gerekir. Çünkü kuduz ihtimali vardır tetanoz aşısı ihtiyacı doğabilir.

Sokak
Sokak Kedisi Tırmalayınca Ne Yapılır? Tetanoz veya Kuduz Aşısı Gerekir mi?

Sokak Kedisi Elimi Tırmaladı Ne Yapılır?

Sokak kedileri, kendilerini korumak için patilerini kullanır ve tırnaklarını çıkarak bir darbe vurabilir. Tırmalama sonrası ilk olarak tırmalanan yere sabun sürün ve yıkayın. Bölge tamamen arındırıldıktan sonra alkol içeren kolonya gibi ürünlerle mikrobun ölmesi sağlanır. Yine de her ihtimale karşı bir hekime gitmek gerekir. Gerekli kontroller sonrası hangi aşıya ihtiyacınız varsa vurulacaktır. Kuduz aşısı çoğunlukla köpekler ısırdığında yapılır, kedilerin tırmaladığı yer için tetanoz aşısı daha uygundur.

Kedinin Eli Tırmalaması Kuduz Yapar mı?

Kedinin vücudunuzun herhangi bir noktasında tırmık ya da dişleri ile zarar vermesi durumu ciddi olabilir. Normalde türler arası aktarım nadir olsa da patiler sürekli yerde olduğu için farklı virüsleri, bakterileri barındırabilir. Tırmalama sonrası kanınıza bu mikroplardan geçebilir. Bazı durumlarda hafif hastalıklar gelişse de tehlikeli hastalıklar da görülebilir. Kuduz ihtimali de vardır. Kuduz köpeklerle özdeşleşse de tırmık atan kedi kuduz ise size de geçer. Eğer kedi, bildiğiniz bir hayvansa, kuduz olmadığından eminseniz aşıya gerek kalmaz. Tam tersi durumda önlem almak için kuduz aşısı gerekebilir.

Kedinin kuduz olmadığından kesin emin olunsa da tetanoz ihtimali yüksektir. Bu yüzden bu aşıyı daha önce olmadıysanız kedi tırmalamasının ardından aşı yaptırmanız gerekir.

Kedi Tırmalayanların Yorumları Nasıl?

Akşam vakti işten çıktım, sanırım 7 gibiydi, fark etmeden çok yaklaştım sanırım elimi tırmaladı. Kullandığım sabun bakterilere karşı etkili, onunla temizledikten sonra limon sürdük. Normalde sürekli sevdiğim bir kediydi, kuduz olmaktan korkuyorum.

İlginizi Çekebilir;  Akşam Sözcüğünün Zıt Anlamlısı Nedir?

Ben hayvanları severim ama maalesef hepsine yaklaşımınız farklı olmalı. Eskiden bir köpek tarafından ısırılmıştım ve birçok aşı oldum. Kediler zaten bol bol tırmalıyor. Onu sorun etmiyorum. Şimdiye kadar ben bir hastalığa yakalanmadım. Siz de çok panik yapmayın. Ama hiç aşınız yoksa mutlaka ısırma ve tırmalama sonrası hastaneye gidin. Riske atmaya gerek yok.

Bir gün sokaktan geçerken kedinin çok yakınından geçtim, sanırım yavrularını korumak istiyordu ve hızlı bir hamle ile ısırdı bıraktı. Hastaneye gittim ve kuduz aşısının gerekli olduğunu söylediler. İğneleri sevmesem de yaptırdım. Kuduzun şakası yok, hayatımızın sonlanmasına bile neden olabilir. Küçücük bir tırmıktan, ısırmadan bir şey olmaz demeyin. Mutlaka aşınızı olun.

Birkaç hafta önce bir kedi sahiplendim. Hemen aşılarını yaptırdım. Oynarken biraz derin bir tırmık attı. 20 saattir kabarıklık, kızarıklık duruyor. Aşıları var diye kendimi rahatlatmaya çalışıyorum ama yine de bir şey olur mu diye korkuyorum.

2 gün önce mahalledeki kediden tırmığı yedim. Kuduz aşısı gerekir dediler mecbur yaptırdım.

3 yaşındaki kızım bir kedi tırmaladı. Hemen önce sabun sonra kolonya uyguladım. Küçük olduğu için çok endişelim, kuduz riski var mı?

Oğlum daha 4 yaşında ama parkta oynarken kedi tarafından tırmalandı. Çok derin değildi ama teni hassas diye hemen şişmeye başladı. Temizledim, kolonya sürdüm. Yine de ne olur ne olmaz diye doktora götürdüm. Aşı bir tane zannediyordum ama beş tane olması gerekiyormuş. Umarım sorun olmaz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü