1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Siyer Ve Üsve-i Hasene Nedir?


0

Siyer ne demektir ve ne anlama gelir ile Üsve-i Hasene ne demektir ve iki kavram arasındaki ilişki nedir sorularının yanıtlarını sizler için hazırladık. 

Siyer ilmi İslami ilimler arasında bulunan ve konusu Hz. Muhammed’in(s.a.v.) hayatı, yaşayış biçimi, nitelikleri, ahlakı, savaşları olan bir ilimdir. Siyer ilmi aynı zamanda İslam tarihini de içine alan özel bir ilim dalıdır.

Üsve-i Hasene ise güzel örnek anlamına gelen bir kelimedir. Üsve-i Hasene Hazreti Peygamberi ifade etmektedir. İslam dininde İnanç, ibadet, ticaret, eğitim, öğretim ve ahlak başta olmak üzere hayatın her alanında Müslümanların kendilerine örnek almaları gereken tek ve en güzel model olan Hazreti Peygamberin sıfatıdır.

Siyer Ve Üsve-i Hasene Nedir?
Siyer Ve Üsve-i Hasene Nedir?

Siyer ilmi içerisinde Hazreti Peygamberin yaşayışı, ahlakı ve tüm özellikleri incelenmekte ve bu nedenle Üsve-i Hasene olduğu yani insanlık için mükemmel bir örnek olduğu ortaya koyulmaktadır. Bu nedenle siyer ilminin öğrenilmesi ve araştırılmasında Hazreti Peygamberin özellikleri belirlenerek örnek alınabilmektedir. 

Kuran-ı Kerim’de de insanlar için Hazreti Peygamberin en güzel örnek olduğu bildirilmektedir. Hazreti Peygamber (sav) yaşayışında kendisine peygamberlik vazifesi gelmeden önce de güzel ahlakla donatılmış ve insanların kendisinden emin olduğu bir kişi olarak yaşamıştır. Kendisine peygamberlik vazifesi geldiğinde de güzel ahlaklı yaşaması tasdik edilmiş ve insanlara örnek olarak gösterilmiştir. Hazreti Peygamber(sav) insanlarla ilişkilerinde tevazu sahibi, merhametli, yumuşak kalpli ve samimiyeti ile tüm örnek davranışlara sahip bir insan olarak yaşamış ve insanlara Üsve-i Hasene yani en iyi örnek olmuştur. 

İlginizi Çekebilir;  Darul Kurra, Darul Hadis, Beytül Hikme, Rasathane, Fıkıh ve Tefsir Tanımlarının Anlamları?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?