1. Anasayfa
 2. Nedir

Sırtımda Karıncalanma Var Ne Yapmalıyım? Karıncalanmaya Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?


0

Sırt bölgesinde yaşanan karıncalanmanın nedenleri

Sırt bölgesinde yaşanan karıncalanmanın nedenleri; sırt fıtığı, fibromiyalji rahatsızlığı, gebelik, kaslardaki problemler, sinirlerin hasar görmesi, sırtın bazı bölgelerinde spazm yaşanması olabilir. Böyle bir rahatsızlığınız varsa fizik tedavi bölümünden bir uzmana gitmeniz gerekir.

Sırtımda
Sırtımda Karıncalanma Var Ne Yapmalıyım? Karıncalanmaya Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Sırtta Karıncalanma Olmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Boyun, bel veya sırt fıtığı olabilir
 • Spor veya farklı nedenlerle kasların gerilmesi
 • Yoğun strese bağlı sorunlar ve bunun için kullanılan ilaçların yan etkisi
 • B12 Vitamin noksanlığı
 • Spinal stenoz
 • Siyatik
 • Multiple Skleroz rahatsızlığı
 • Servikal radikülopati

Sırt Bölgesinde Karıncalanma Neden Olur?

Fibromiyalji

Fibromiyalji, merkez sinir sistemindeki rahatsızlıktan kaynaklanır. Bitkinlik ve kaslarda ağrıların görünmesine neden olabilir. Hemen geçmeyebilir, kroniktir. Kendini iyi hissetmeme, enerji eksikliği ve eklemlerde sızlamalar görülebilir. Sadece sırt bölgesinde değil, boynun arkasında ve omuzlarda da karıncalanma yaşanabilir. Hatta el – ayak bölgesine kadar sıçrar ve kişinin hayatını olumsuz etkiler.

B12 Vitamini Eksikliğine Dikkat!

Sırta yaşanan karıncalanma sebeplerinden biri de B12 vitaminin tam olarak alınamamasıdır. Eğer eksik olursa organlar işlevini tam olarak yerine getiremez. DNA ve kırmızı kan hücrelerinin birleşmesinde rol oynar. Böylesi önemli vitaminin kendiliğinden ortaya çıkmaz. O yüzden hayvansal gıdaların tüketimi önemlidir. Veganlarda çok görülür ve hap ile takviye alırlar.

Brakiyal Pleksopati

Omurilik içinde çok sayıda sinir vardır. Brakiyal pleksopati de bu sinirlerden biridir. Ellerimize, omuzlarımıza ve onların bağlantısı olan kollara sinyal yollar. Bu sinirler hasar aldığı zaman hastalık ortaya çıkar ve karıncalanma yaşanır.

İlginizi Çekebilir;  Mavi Şampuan Nedir, Ne İşe Yarar? Saça Faydaları Nelerdir?

Zona Rahatsızlığı

Zona bir tür enfeksiyondur  ve sinir uçlarına zarar verir. Henüz kesin şekilde tedavisi yoktur. Çeşitli ilaçlar bu zararlı enfeksiyonun olumsuz yönleri baskılanmaya çalışır.

Spondilolistezis

İnsan omurgasında 33 tane kemik vardır ve bunlarda 23 tanesi hareketlidir. Kemiklerine ismi ise omur olarak bilinir, tıbbi olarak vertabra da denir. Buradaki omurlarda kayma yaşandığı zaman spondilolistezis rahatsızlığı ortaya çıkar. Kayma tek bir yerde değil, birçok noktada olabilir. Kimi kişilerde herhangi bir semptom gözlenmez. Ancak bu omur sinir noktalarına baskı yapmaya başlarsa sırt bölgesinde karıncalanma ve ağrı görülebilir.

Sırtta Karıncalanmaya Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer, Hangi Bölüme Gidilir?

Sırtta veya herhangi bir bölgede yaşanan karıncalanma için gidilmesi gereken bölüm, doktor nörolojidir. EMG dahil farklı MR istenebilir.

Nörolog, hastanın öyküsünü dinler ve hastalığın sebebini tespit eder. Yukarıdaki nedenlerden birine göre uygun tedaviyi seçer.

Sırtta karıncalanmayı geçirmek için buzları havluya sardıktan sonra 15-20 dakika sırtınıza tutun. Günde 2-3 sefer deneyin. Soğuk kompres iyi gelir ama isteyen sıcak olarak da uygulayabilir.

Doktorun uygun gördüğü ağri kesici haplar da karıncalanma, batma ve ağrıyı azaltabilir.

Sırtta ağrı, karıncalanma için bol bol dinlenin. Sırt ve çevresindeki sancıyı ve karıncalanmayı hafifletir. Eğer uzandığını halde karıncalanma sürüyorsa bu sefer cenin pozisyonunda yatmayı deneyin. Çünkü omurgadaki baskı hafifler ve karıncalanma hissine iyi gelir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü