1. Anasayfa
 2. Nedir

Sinirlenince El ve Ayak Titremesinin Nedenleri Nelerdir? Normal Bir Durum mu?


0

El ve ayak titremesi

El ve ayak titremesi bizim istemimiz dışındadır, bazen refleks gereği bazen de sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. İçiniz içinize sığmadığında, yoğun baskı altında kaldığınızda ve inanılmaz derecede sinirlendiğinizde el – ayak titremesi görülebilir. Vücudun farklı yerlerinde de benzer sorunlar yaşanabilir. Kan değerlerinde bir sorun yoksa genelde psikolojik durumlardan kaynaklanır.

Sinirlenince
Sinirlenince El ve Ayak Titremesinin Nedenleri Nelerdir? Normal Bir Durum mu?

Sinirlenin El ve Ayakta Titreme Neden Olur?

Titremenin yaygın olarak görüldüğü anlar çok sinirli ya da endişeli olduğumuz zamanlardır. Aşırı heyecan, endişe ve sinir anında adrenalin salgısı yükselmeye başlar ve sinir sistemi harekete geçer. Kasların yönetimi bizde olsa da bu adrenalinin fazlalaşması sonrası yönetimi kaybederiz ve titreme başlar.

Sinirden elim ayağım boşaldı lafı aslında doğrudur, duyguların boşalması durumunda titreme yaşanır. Güzel ve kötü haber almak aynı etkiyi yapabilir.

Günümüzde herkes sevdiği işi yapamıyor, sadece geçimimizi sağlamak için her işte çalışıyoruz ve istediğimiz zaman bırakamıyoruz. Bir de iş temposu artınca, yöneticilerin baskısı da çoğalınca stres başlar ve el ayak titremesi yaşanır. Kendi vücudundaki bu değişimi bazen hissedemez duruma gelebilirler. Böyle durumlarda yaşanan titremeler geçicidir. Yaşanan stres azalınca titremeler de kaybolmaya başlar.

Dünya geneli baktığımızda yaşanan titremelerin sebebi anksiyete namı diğer kaybı bozukluğundan kaynaklanır. Eğer titremeler, kişiyi çok rahatsız edecek boyutlara geldiyse, iş ve sosyal hayatını olumsuz etkilemeye başladıysa doktor muayenesi sonrası ilaç reçete edilir. Sinirlilik ve stres hali azalmaya başlayınca kişiler titreme sorunundan da kurtulur.

Titreyen birini gördüğünüzde ya da kendiniz titreme yaşadığınızda bunu bir güçsüzlük olarak görmemek gerekir. Aslında stres anında yaşanan bu titreme bizim o kötü andan kolay kurtulduğumuzu gösterir. Vücut baskı altındayken kendini bu şekilde korumaya alır. Titrememek için kendinizi kasmayın, duygusal boşalma ile o stres ve endişe durumunu üstünüzden atarsınız, kendinizi tutmaya çalışırsanız stresi içerde tutmuş olursunuz. Titreme geçene kadar kendinizi zorlamayın.

İlginizi Çekebilir;  Şekilli Harfler ve Sayılar Nasıl Yazılır?

Öfke anında yaşanan titreme bazı durumlarda ailesel yatkınlıktan kaynaklanabilir. Sülaleniz içerisinde benzer bir sorun yaşayan varsa sizin de sürekli yaşamanız normal kabul edilebilir.

Sinirlilik Anında Titreme Nasıl Geçer?

Titreme sorunu özellikle sinirlilikte oluyorsa psikiyatriye gitmeniz gerekir. Sadece konuşmak, derdinizi anlatmak bile sizi rahatlatabilir. Bazı durumlarda ilaç verilebilir.

Vücuttaki vitamin eksikliği de titremeye neden olur. Titremenin tedavisi için B12 takviyesi gerekebilir. Ayrıca tiroitler de titremeye yol açar. İç hastalıkları bölümüne giderek kontroller yapılmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü