1. Anasayfa
 2. Nedir

Şimşek (Yıldırım) Nasıl Oluşur?


0

Şimşek Yıldırım

Şimşek, doğamızda görebileceğimiz en güzel görüntülerden biridir ve zamanla ölümcül olabilir. Ani bir elektrostatik Bulutun elektrik yüklü bölgeleri arasında Bildiğimiz gibi, elektrik yüklü fırtınalar nedeniyle meydana geliyor, ancak yine de bulutları şarj etme yöntemi belirsizliğini koruyor.

Eski zamanlarda kehribar kürkle ovulduğunda saç gibi hafif ağırlıklı nesneleri çekerdi. Karanlıkta kıyafetlerimizi değiştirirsek bir çeşit kıvılcım görür veya cızırtı sesi duyabiliriz. 1752’de Amerikalı bilim adamlarından Benjamin Franklin, giysilerden çıkan kıvılcımlar ile şimşek olgusunun aynı olduğunu ancak insanların onunla aynı fikirde olmadığını ve gerçeğin anlaşılmasının 100 yıl sürdüğünü söyledi.

Birçok yerde elektrik kıvılcımları gördük. Örneğin bazen teller gevşediğinde elektrik direklerinde elektrik kıvılcımları görüyoruz. Prizdeki bağlantılar gevşekse de fişte kıvılcımlar görürüz. Eski zamanlarda insanlar şimşeğin nedenini anlamadılar ve onları ziyaret eden tanrıların bir tür gazabı olduğunu düşündüler.

Şimşek (Yıldırım) Nasıl Oluşur?
Şimşek (Yıldırım) Nasıl Oluşur?

Yıldırım – Şimşek Nasıl Oluşur?

Statik elektrik çarpması ya da kazağınızı çıkardığınızda kıvılcımlara tanık oldunuz mu? Yıldırım yapıldığında da aynı şey olur ama çok daha büyük şekilde gerçekleşir. Aşağıda yıldırımın nasıl veya neden oluştuğuna dair noktaları listeledik.

Yıldırım, sürtünme nedeniyle oluşan yükler olarak açıklanabilir. Bir fırtına sırasında hava akımları yukarı doğru hareket eder ve su damlacıkları aşağı doğru hareket eder. Ve bu, kuvvetli hareket nedeniyle yüklerin ayrılmasından kaynaklanmaktadır.

Bu işlemin bir sonucu olarak, pozitif yükler bulutun üst kenarına yakın bir yerde toplanır ve negatif yükler bulutun alt kenarına yakın ve ayrıca yere yakın bir yerde birikir.

Yük biriktikçe, büyüklüğü çok devasa olur. Havadaki su damlacıkları bu yükün iletkeni olarak hareket eder.

Bu yükler birbirini karşılamak için akar, böylece şimşek ve gök gürültüsü darbeleri meydana gelir. Bu fenomenin gerçekleşmesi için, iki bölge arasında yeterince yüksek bir elektrik potansiyeli ve yüksek dirençli bir ortam mevcut olmalıdır.

İlginizi Çekebilir;  Mümtaz Nedir Ve Ne Anlama Gelir? Örnekler

Bazen şimşek, gök gürültüsü duyulmadan önce görülebilir ve bunun nedeni, bulutlar ile yüzey arasındaki mesafenin çok uzun olması ve ışık hızının ses hızından çok daha hızlı olmasıdır, dolayısıyla şimşek, gök gürültüsü duyulmadan önce görülebilir. Dünyada yıldırım frekansının saniyede 40-50 kez olduğunu bilmelisiniz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü