1. Anasayfa
 2. Nedir

Sarı Sperm Neden Olur? Spermin Çok Koyu Tonda Olmasının Nedenleri


0

Sarı Sperm Neden Olur?

Erkeklerde, ereksiyon ardından boşalma yaşanır. Sperm isimli sıvı gelir. Penisten gelen bu sıvının rengi farklı olabilir. Genelde beyaza yakın olsa da griyi de andırır. Diğer isimleri meni ve döl olarak bilinir. Spermin renk tonları kişiden kişiye farklılık gösterse de bazen sarı renkte olabilir ve bunun nedenlerini bilmek gerekir.

Sarı
Sarı Sperm Neden Olur? Spermin Çok Koyu Tonda Olmasının Nedenleri

Sağlıklı Sperm – Meni Hangi Renktir?

Sperm, namı diğer meni, insanların soyunu devam ettirebilmesi için gerek olan bir sıvıdır. Normal, sağlık sorunu olmayan kişilerdeki rengi beyaza yakın tonlardadır. Yoğun kıvamlıdır ve yapışkan bir sıvıdır. Kadınlarda da vardır ve bunun rengi sarıdır.

Bazı sağlık sorunları nedeniyle sperm rengi farklılaşabilir. Beslenme düzeni, kötü alışkanlıklar, çevresel faktörler ve genetik yapı bu açıdan etkili olabilir. Erkeklerde boşaldığı zaman sperm bazen sarımsı bir hal alır. Eyvah, meni rengim sarı, ne yapacağım! Diye telaşlanmanıza gerek yok çünkü her zaman hastalık anlamına gelmez. Tabii, bu durum bir rahatsızlık ihtimali de doğurduğu için üroloğa gitmek gerekir.

Kaliteli Sperm Nasıl Anlaşılır, Rengi Nedir?

Spermin kalitesi alında testlerle anlaşılır. Genelde bebek isteyen aileler kontrol amaçlı baktırır. Kaliteyi yüzde 100 bilemesek de normal renginin beyaz – gri olduğunu bilmek önemlidir. Sperm kalitesi düşük, sayısı az ise bebek sahibi olma ihtimali düşebilir. Sperm renginiz eğer normalinden çok daha yoğun ve sarı tonlardaysa hemen bir uzmana görünmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir;  Hangi çift 2017’de kızlarının adını Mevlana Celaleddin-i Rumi’den esinlenerek Rumi koymuşlardır?

Sperm – Meni Neden Çok sarı ve Koyu Tonlarda Gelir?

Sperm renginin, çok açık tonlarda sarı olması telaşlanacak bir durum değildir. Lakin sarının çok belirgin olması ve koyulaşması bir üroloğa görünmenin zamanı gelmiş demektir. Eğer bu durum bir seferlikse çok önemli değildir. Birden fazla olduysa tehlikeli olabilir ve nedenleri aşağıdaki gibidir.

Sperm içinde İdrar Olabilir

Spermin ve idrarın geldiği kanallar üretra olduğu için burada bazen karışmalar yaşanabilir. Aynı bölgeden çıkan sıvıların karışması normal görünse de aslında nadir görülür. Menideki sarı renk idrar nedeniyle oluyorsa korkulacak bir şey yoktur ve bu her zaman olmaz.

Cinsel Birliktelik ile Bulaşan Rahatsızlıklar

 • Bel soğukluğu,
 • Herpes
 • Klamidya hastalıklarından mustarip kişilerde sperme rengi sarı renkte gelebilir.

Sarılık Hastalığı Olabilir

Sarılık rahatsızlığına yakalanan kişilerde bilurubin çok fazla yükselir. Bu nedenle de bedenin bazı noktalarında sarı renklere rastlamak mümkündür. Özellikle göz bölgesinde daha belirgin bir hal alır. Eğer bu hastalık bütün vücudu sarmaya başladıysa spermin de sarı olması muhtemeldir.

Lökospermi

Sperm içerisinde, normalden fazla kan hücresi varsa buna lökospermi ismi verilir. Meni çok fazla bu hücreyi barındırırsa üretradan dışarı çıkınca da rengi sarıya dönüşebilir. Lökospermi rahatsızlığı sebebiyle oluşan sarı meni için geç kalmadan doktora muayene olmalı ve tedavi başlanmalıdır. Aksi taktirde baba olma şansı azalacaktır. 

Prostatit Yani Prostat Enfeksiyonu Nedeniyle Sarı Meni

Erkeğin boşalma anında spermin çoğunluğu prostat bezi sayesinde salgılanmaktadır. Eğer bu bölge enfeksiyon kapmışsa sarı tonlarda meni görmek mümkündür. Prostat rahatsızlığının da aşırı libidodan kaynaklandığı söylenebilir.

Hayat Tarzınıza Dikkat Edin

Herkesin farklı bir hayatı var. Kimisi sağlıklı beslenirken kimisi da alkol ve tütün kullanımına bağımlı olabilir. Farklı hastalıklardan dolayı alınan ilaçlar da spermin sarı tonlarda akmasına sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Hakim (Yargıç) Ne İş Yapar?

Ortada hiçbir şey yokken sarımsı sperm görüldüğünde gecikmeden ürolojiye gidin. Sarının çok net ve koyu olması tehlikeli bir duruma işaret olabilir. Ürolog sizden farklı testler talep edecektir. Genelde kan alınır ve bir kaba idrar vermeniz söylenir. Bu tahlillerde sarı renk meninin neden olduğu saptanır. Enfeksiyondan kaynaklı sarı sperm için antibiyotik verilir. Farklı hastalıklar için size uygun tedaviye başvurulur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü