1. Ana Sayfa
 2. Nedir

Sanayi İnkılabının Osmanlı Devletine Etkileri


0

İnsanlık tarihinin önemli mihenk taşlarından birisi

İnsanlık tarihinin önemli mihenk taşlarından birisi şüphesiz ki sanayi devrimidir. Birleşik Krallık sanayi devriminin çıkış noktası olarak 18.yüzyıl ve 19.yüzyıl boyunca önemli bir güce sahip olmuştur. Hatta sanayileşme hızı Avrupa ülkelerinde seri bir biçimde yayılmış, makine gücü üretim ve tüketim normlarının bir daha gözden geçirilmesini sağlamıştır.

Sanayi İnkılabının Osmanlı Devletine Etkileri
Sanayi İnkılabının Osmanlı Devletine Etkileri

O dönemde savaş stratejilerinin bile sanayi göz önüne alınarak yapılması bunun en net göstergeleridir. Tabii ki Birleşik Krallık ile komşu olan ülkeler, sanayi devrimini yakından takip ederek gerekli yatırımları yapan diğer Avrupa ülkeleri ve diğer kıtalardaki ülkeler yeni bir ekonomik düzenin içerisine girmiştir. İthalat ve ihracat bazı ülkeleri pozitif, bazılarını ise negatif yönde etkilemiştir.

Sanayi Devriminin Osmanlı’ya Etkileri Nedir?

 • Osmanlı Devleti sanayi inkılabından olumsuz etkilenen ülkeler arasında yer almıştır.
 • Üretim Osmanlı Devletinde el tezgahlarıyla sağlanırken, Avrupa çoktan seri üretim ile makineye geçmiştir. Dolayısıyla daha ucuz fabrika mamulleri Osmanlı’da el tezgahlarının çok hızlı bir biçimde kapanmasına vesile olmuştur.
 • Sürekli olarak kapanan el tezgahları oluşan organik bir işsizliği beraberinde getirmiştir.
 • Osmanlı devletinin çökmesinde ekonomik standartlar büyük bir öneme sahiptir. Çöküşü daha da hızlandıran en önemli unsurlardan birisi ise sanayi inkılabından olumsuz etkilenen Osmanlı’nın ekonomik açıdan sorunlar yaşamasıdır.
 • Bulunduğu bölgede ekonomik ve siyasi açıdan gücünü yitirmiştir.
 • İhracat çok az iken Osmanlı Devleti’nin ithalat kalemleri günden güne artmıştır.
 • Avrupa’da hızla gelişen sanayi Osmanlı Devleti’ni adeta bir pazara çevirmiştir. Üretilen mamullerin satış lokasyonlarından birisi Osmanlı olmuştur.
 • Üretim açısından yüksek standartlar söz konusu olduğunda hem hammadde bulma arzusu arttı hem de üretilen mamullerin satışı için yeni pazarlara ihtiyaç duyuldu. Her ikisi için de Osmanlı Devleti toprak bütünlüğüne dair tehditlerle karşı karşıya kaldı.
 • Osmanlı Devletinin ticari faaliyetleri ciddi biçimde etkilendi. Dışa doğru yapılan ticari faaliyetler azaldığından ekonomik kayıplar yaşanırken, dışarıdan ticari faaliyetler yükseldi ve daha da fazla borçlanıldı.
 • İşsizliğin ülke geneline yayılan bir virüs gibi yayılması halkı Osmanlı Devleti’ne karşı bir hale getirdi.
İlginizi Çekebilir;  Karstik Göller Nedir, Nasıl Meydana Gelir?

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?