1. Anasayfa
 2. Nedir

Salaten Tüncina Duası


0

Salaten Tüncina duası pek çok kişinin Salat-ı Münciye duası olarak da bildiği duadır.

Salaten Tüncina duası pek çok kişinin Salat-ı Münciye duası olarak da bildiği duadır. Faziletleri göz önüne alındığında insanların daha fazla ilgisini çekebiliyor. Aynı zamanda hem Salaten Tüncina duasının anlamı hem de Türkçe okunuşu aşağıda yer almaktadır. 

Salaten Tüncina Duası
Salaten Tüncina Duası

Salaten Tüncina Duası Türkçe Okunuşu

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ ındeke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike Yâ erhame’r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

Salaten Tüncina Duası Türkçe Anlamı

Salaten Tüncina duasının Türkçesi şu şekilde çevrilmektedir. 

‘’Ey Allah’ım, önce peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav)’e, sonrasında onun Ehl-i beytinde bulunanlara salat et. Öyle güçlü bir salavat olsun ki hepimizi belalardan kurtarsın. O salavat ki işlerimizi kolayca yapmamızı sağlasın, ihtiyaçlarımızı karşılasın, bizi günahlarımızdan arındırsın. Bizi daha yukarı mertebelere taşıyan bir salavat olsun. Hem hayattayken hem de hakka erdikten sonra düşünülebilecek ya da düşünülemeyecek tüm hayırlara vesile olsun. Sen ki merhamet edensin. Bize merhametinden bir parça bahşedip bunu nasip eyleyecek olan yine sensin. Allah(c.c) bize yeter ve bizim için ondan iyi dost, ondan iyi vekil yoktur. Yalnızca sana döneriz ve senden mağfiret dileniriz.’’ 

Salatan Tüncina Duasının Önemi 

Salavat-ı Şerif yapılabilecek en faziletli ibadetler arasında yer almaktadır. Salatan Tüncina duası ile bunu daha da ileriye taşımak mümkün. Öyle ki sürekli olarak böyle salavat getirenler musibetlerle aralarına perde çekerler. Olabilecek tüm belalardan sıyrılırlar ve tüm istedikleri kolaylaşır. Ayrıca rızıklarını veren Allah(c.c) onları daha da bereketlendirir. 

İlginizi Çekebilir;  Kul Nesimi Minnet Eylemem Sözleri ve Çıkış Hikâyesi

Salatan Tüncina duası nasıl edilir diyenler için önemli bir nokta olan el pozisyonuna odaklanmak gerekmektedir. Eller dua ederken olduğu gibi yine semaya açılır ve göğüsle aynı hizada tutularak yukarıya doğru bakar. Bu ki Allah(c.c)’in rahmet şelalesine açılan elleri sembolize eder. Normalde tıpkı kefeleri olan bir terazi gibi eller sağda ve solda tutulur. 

Fakat bazı İslam alimlerine göre elleri birleştirerek yukarıya doğru açmanın da sünnete uygun olduğu belirtilmektedir. Bunun için örnek olarak Resul-i Ekrem(asm) gösterilir. Kendisinin hem eller bitişik hem de eller ayır şekilde dua ettiği rivayet edilir. Elbette ki duaların çok büyük bir çoğunluğunda ellerinin birbirinden ayrı, terazinin ceplerine benzer şekilde sağda ve solda, göğüs hizasında durduğu belirtilir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü