1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözü Ne Anlama Gelir?


0

Sakla samanı gelir zamanı

Sakla samanı gelir zamanı atasözü, elimizde bulunan eşyaları çöpe atmak yerine, bir yerde muhafaza edersek, ilerleyen zamanlarda işe yarayabilir, zamanı gelince kullanılır anlamı taşır. Eşyanın maddi değeri önemli değildir, para etmese bile bazı parçaları temin etmek zordur, o yüzden elimizde varken saklamak en iyisidir.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözü Ne Anlama Gelir?
Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözü Ne Anlama Gelir?

Sakla samanı gelir zamanı sözü mecazi anlamdadır. Hepimizin ambara saman saklayacak hali yok, tabii bu sözü duyunca da işe yarar yaramaz her şeyi depolayarak alanımızı da fazla işgal etmemiz gerekir. O zaman da işe yarayacak eşyaları koyacak yer bulamayız.

Örneğin: Bir ürün satın aldınız ve poşetle size yedek parçaları içeren bazı şeyler verildi. Bunları kalabalık etmesi diye atarsanız ileride olası bir tamir gereksiniminde o eşyaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Her ne kadar bulunması kolay görünse de bazı eski eşyaların parçaları kolay bulunmaz.

Tabii, her daim kolay bulunan eşyaları saklamayın. Mesela 2,5 litrelik şişeleri düşünelim, eğer düzenli olarak içine; süt, yağ tarzı şeyler koyuyorsanız az miktarda saklayabilirsiniz. Ama her 2,5’luk şişeyi de evin veya deponun bir köşesine yığmak akıl karı değildir.

Bazı kaynaklarda tutumluluk olduğu da dile getirilmektedir, bir şeyleri israf etmeden, gün gelip lazım olabileceğini düşünerek saklamaktır.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözüyle İlgili Anlamlar

Aman! Bu ne işe yarar, at gitsin… Dediğiniz şeyleri bir gün attığınız için pişman olabilirsiniz. Hatta binlerce lira para verdiğiniz ürünü, o eksik parça yüzünden yeniden satın almak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden saklama zamanı gelir zamanı demişler.

İlginizi Çekebilir;  Yapma Destan Nedir? Örnekleri

Sakla samanı gelir zamanı sözü TDK’de: Gereksiz olarak adlandırdığımız şeylerin zamanla gerekli olabileceği manası taşır.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Ana Fikri Nedir?

İşe yaramaz denilen eşyalar zamanla işimize yarayabilirler.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözüne Örnek Cümleler

Bir gün odamı topluyordum, gereksiz ne gördüysem kutuya doldurdum, annem geldi, bütün eşyalarını atma, gün gelir lazım olur. Sakla samanı gelir zamanı diye boşa dememişler.

Bu eski jant çok gereksiz, at gitsin, işe yaramaz. Olmaz, atalarımız boşa dememiş, sakla samanı gelir zaman diye.

Kitaplarımı atacaktım ama sonra aklıma sakla samanı gelir zamanı atasözü geldi, belki çocuklarım okur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?