1. Anasayfa
 2. Nedir

Sağlıklı Şekilde Kilo Aldıran Vitamin ve Mineraller


0

Kilo Aldıran Vitamin ve Mineraller

İdeal kiloda olmak herkes için önemli bir etkendir. Bu nedenle pek çok kişi kilo vermeyi amaçlasa da kilo almaya çalışan insanlara da rastlamak mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı şekilde kilo almak isteyenlerin en önem vermesi gereken noktalardan birisi besin değerleridir. Besin değeri açısından zengin, karbonhidrat ve protein açısından doygun yiyecekler tercih etmek en doğrusu olacaktır. 

Sağlıklı Şekilde Kilo Aldıran Vitamin ve Mineraller
Sağlıklı Şekilde Kilo Aldıran Vitamin ve Mineraller

Günümüzde hızlı kilo almak için tüketilen besinlere dair pek çok öneriye rastlanabilir. Ancak bu hızlı ve sağlıksız bir kilo alma yöntemi olarak insan sağlığını riske edebilir. İşte bu nedenle daha sağlıklı ve nispeten daha yavaş bir kilo alımı uzmanlar tarafından önerilmektedir. İştah açıcı mineraller ve kilo aldıran vitaminler bilindiğinde besin seçimi daha da kolay yapılabilir. 

Aslında teorik olarak vitamin veya mineral ile kilo almak mümkün değildir. Ancak bilimsel olarak bazı vitamin ve minerallerin iştah açıcı özelliği saptanmıştır. Dolayısıyla bu vitaminler ve mineraller dışarıdan ilaç olarak alındığında daha iştahlı bir besin tüketimi söz konusu olacağından, doğru besinler alındığında kilo alımı sağlıklı şekilde gerçekleşebilir. 

Hangi Vitaminler Kilo Aldırır?

İştah açan vitaminler arasında gündelik olarak ihtiyaç duyduğumuz çok önemli alternatiflere de rastlamak mümkün.

 • A Vitamini

Vücudumuzda var olan hücrelerin büyümesi ve gelişmesi için retinole yani A vitaminine ihtiyacı vardır. Ki bağışıklık sisteminin daha iyi çalışması ve vücudumuzun korunması için de önemlidir. Dolayısıyla retinol yani A vitamini iştah açıcı ve kilo aldırıcı vitaminler arasında listelenir. 

 • B12 Vitamini 

En önemli iştah açıcılardan birisi olarak B12 vitamini gösterilebilir. Düzenli olarak B12 vitamini alanlarda iştah açıklığı oldukça ciddi seviyelerdedir. Ki aynı zamanda ideal kilosuna ulaşmak isteyenlere de doktor tarafından reçete edilebilir. 

 • C Vitamini 
İlginizi Çekebilir;  Sünnet-i gayr-i müekkede nedir? Sünnet-i gayri müekkede hangi ibadetlerde olmaktadır?

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarla doğrulanmış bir bilimsel veriye dönüşen C vitamininin kilo aldırdığı gerçeği değerlendirilebilir. Keza kilo alamayan insanların ortak problemleri arasında hızlı bir metabolizma vardır. Metabolizması hızlı olanların kilo alamama sorununu aşması içinse metabolizmasını yavaşlatması gerekir. C vitamini tam olarak bunu sağlayabilir. Böylece kilo alımına elverişli bir metabolizma hızına ve dolayısıyla vücuda sahip olunabilir. C vitaminini doğal yollarla portakal, greyfurt, mandalina, yeşil biber, yaban mersini, çilek, kavun ve kividen alabilirsiniz. Ayrıca hap formunda da ilaç olarak almak mümkündür. 

 • D Vitamini

Kemiklerimiz için hayati bir önem taşıyan D vitamini aynı zamanda kilo almak için de kullanılabiliyor. Anne adaylarının da sağlıklı bir gebelik için tercihi olduğunu, ideal kiloya ulaşabilmek için de D vitamini alınabileceğini hatırlatalım. Yumurta, yoğurt, tereyağı, peynir, süt ve süt ürünlerinden D vitamini alabileceğiniz gibi ton balığı, sardalye ve somon gibi deniz ürünlerinden de alınması mümkündür. Ayrıca karaciğer de oldukça zengin bir D vitamini deposudur. 

 • Balık Yağı

Balık yağı içerdiği kalori miktarından ötürü direkt olarak kilo alımını tetiklemektedir. Dr. Hasan Aydın tarafından da altı çizilen bu ayrıntı her yaş grubundan insana sağlıklı kilo alma fırsatı tanıyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde düzenli balık yağı tüketimi ve D vitamini ile kilo alımını öneriyor. 

 • Çinko

Doğal yollarla süt ve süt ürünlerini ya da et ürünlerini tüketmeniz çinko alımı için yeterli olabilir. Kuruyemişler de çinko mineralini doğal yollarla almak için önemli bir alternatiftir. İştah açıcı özelliği ve sağlıklı şekilde kilo almayı mümkün kılması ile doktor tarafından da reçete edilebilir. 

Hızlı Kilo Almak İsteyenlere Öneriler

Öncelikli olarak hızlı kilo alma yöntemleri size sağlıklı şekilde kilo aldırmaz. Her zaman için kilo almak ve vermek sağlıklı formlarda yapılmalı ve kalıcılığa odaklanılmalıdır. Kilo alırken kullanılacak olan beslenme programlarında da kişiselliğe önem verilmelidir. İnternette paylaşılan diyet listeleri gibi beslenme programları da kişisel kullanıma uygun değildir. 

İlginizi Çekebilir;  Yazının İcadı İnsanların Yaşamına Hangi Alanlarda Katkı Sağlamıştır 

Zira beslenme programınız size özel olarak hazırlanmalı, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamalı ve eksiklerini gidermelidir. Bu nedenle sağlıklı ve hızlı kilo almak için öncelikle bir diyetisyenden destek almanız gerekir. Yapılacak ölçümlerin ardından size özel olarak hazırlanmış diyet programına uyarak belirlenen uzun vadeli süreç içerisinde ideal kilonuza kavuşmanız sağlanabilir. Çünkü hızlı alınan kilo sağlıksız olacağından daha farklı sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü