1. Ana Sayfa
  2. Nedir

R Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler


0

R harfiyle başlayan 3 tane ülke mevcuttur. Bu ülkelerin; başkentleri, yüz ölçümü, komşuları ve adaları hakkında bilgileri sizler için derledik.

R harfiyle başlayan ülkeler ve başkentleri nerelerdir?

  • Romanya Başkenti: Bükreş
  • Ruanda Başkenti: Kigali 
  • Rusya Başkenti: Moskova
R Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler
R Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

R harfiyle başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

Romanya

Romanya, Karadeniz’in batı kıyısında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 238.400 km² ve toplam kıyı şeridi 225 km’dir. Romanya, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 83. ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 54) şehirlerde yaşıyor. Her onda biri Bükreş’te yalnız yaşıyor.

Romanya, deniz seviyesinden ortalama 414 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Moldoveanu) 2.544 metredir. Ülkenin yaklaşık 50 adası mevcuttur. Bulgaristan, Macaristan, Moldova, Sırbistan ve Ukrayna ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Ruanda

Ruanda, Doğu Afrika’da ekvatorun biraz güneyinde karayla çevrili bir ülkedir. Arazi toplam 26.340 km² alana sahiptir. Ruanda, bölgelere göre Afrika’daki en küçük ülkelerden biri ve dünya çapında 149. sırada yer alıyor. Km² başına 504 kişi ile aynı zamanda en yoğun nüfuslu ülkelerdendir. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 82) kırsal nüfusa aittir.

Ruanda, deniz seviyesinden ortalama 1598 m yükseklikte yer alır ve bu nedenle dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir. En yüksek dağ zirvesi (Karisimbi) 4,519 metredir. Açık denize erişim yoktur. Burundi, Kongo, Tanzanya ve Uganda ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Rusya

Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Asya’da bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 17.098.250 km² ve toplam kıyı şeridi 37.653 km’dir. Bu arazi alanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaklaşık 1,7 katı büyüklüğündedir. Bu, Rusya’yı alan açısından Dünya’nın en büyük ülkesi yapar. Km² başına 8.4 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 75) kentsel nüfusa aittir.

İlginizi Çekebilir;  Kompozisyon Nedir, Nasıl Yazılır? Örneklerle Anlatım

Rusya, olağanüstü geniş alanı üzerinde sayısız coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Ortalama yükseklik deniz seviyesinden 600 m’dir. En yüksek dağ zirvesi (Elbrus) 5.642 metredir. Azerbaycan, Beyaz Rusya, Çin, Estonya, Finlandiya, Gürcistan, Kazakistan, Kuzey Kore, Letonya, Litvanya, Moğolistan, Norveç, Polonya ve Ukrayna ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?