1. Ana Sayfa
 2. Nedir

R Harfiyle Başlayan Eşyalar ve Özellikleri Hakkında Bilgiler


0

Türkçede baş harfi R olan eşyaların isimleri, özellikleri hakkında bilgileri bir araya getirdik. R Harfiyle başlayan 17 nesnenin adı ve niteliklerini aşağıda vereceğiz.

R Harfiyle Başlayan Eşyalar ve Özellikleri Hakkında Bilgiler
R Harfiyle Başlayan Eşyalar ve Özellikleri Hakkında Bilgiler

Eşyalar, her geçen dönem yenisi çıkıyor ve bizlerin hayatını daha kolay hale getiriyor. Biz 17 tane bulduk ama sizin aklınıza gelen başka eşyalar varsa bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Baş Harfi R Olan 17 Eşyanın İsimleri

 • Radar
 • Radyo
 • Raf
 • Ranza
 • Rastık
 • Ray
 • Reçellik
 • Reçete
 • Rende
 • Risale
 • Rimel
 • Roket
 • Rondela
 • Rozet
 • Römork
 • Ruj
 • Rüzgar gülü

R Harfiyle Başlayan Eşyalar Nedir, Ne İşe Yarar?

Radar

Radyo Algılama ve Menzil’ ve mikrodalga GHz aralığında aktif bir iletim ve alım yöntemidir. Radar sensörleri, elektromanyetik dalgalar aracılığıyla bir veya daha fazla nesnenin temassız tespiti, takibi ve konumlandırılması için kullanılır. Radyatör; ısı eşanjörlerinin bazı tipleri için kullanılan genel bir terimdir. Radyatörler otomobil, binalar ve elektronikte kullanılırlar

Radyo

Radyo, seslerin elektromanyetik dalgalara dönüştürüldüğü ve dalgaları tekrar seslere aktaran bir alıcıya gönderildiği mesafe üzerinden yapılan iletişimdir.  

Radyometre

Radyometri, malzeme gövdesinin ve maddenin radyasyonunu tespit etme yöntemidir.  Planck yasasına göre, tüm madde ve maddeler elektromanyetik dalgalar şeklinde enerji yayar.  Radyasyonun yoğunluğunu araştırmak için radyometre kullanılır.

Raf

Raflar; mutfaklara, odalara, istenen her alana koyulan, üstüne eşya koymak için ya da süs amaçlı tasarlanan bir eşya türüdür. Demir ya da tahtadan yapılabilirler.

Raket

Özellikle tenis, badminton ve squash’ta kullanılan katgüt, naylon vb. gerilmiş yuvarlak veya oval çerçeveli bir eşya.

İlginizi Çekebilir;  İglo Evleri ve Özellikleri

Ranza

Bir tür yataktır. Özellikle koğuşlarda, gemilerde ve çok çocuklu ailelerin odalarında 2-3 katlı yatak türüdür.

Ray

Demiryolu taşımacılığı, tren taşımacılığı olarak da bilinir. Raylarda çalışan araçlarda bir tür ulaşım aracıdır. Kısa mesafelerde olduğu kadar uzun mesafelerde de işe gidip gelme ve mal taşımanın en önemli, yaygın olarak kullanılan, çok uygun maliyetli yollarından biridir.

Reçete

Doktorların hastalara yazdığı ilaçları eczaneden alabilmesi için kullandığı bir kağıttır. Ama birçok tarif için de reçete terimi kullanılır.

Redresör

Doğrultucu, alternatif akımı (AC) doğru akıma (DC) dönüştüren bir elektrik bileşenidir. Doğrultucu, elektrik akımının yalnızca bir yönde akmasına izin veren tek yönlü bir vanaya benzer. AC akımını DC akımına dönüştürme işlemi doğrultma olarak bilinir. Bir doğrultucu, katı hal diyotları, vakum tüplü diyotlar, cıva ark valfleri, silikon kontrollü doğrultucular ve diğer çeşitli silikon bazlı yarı iletken anahtarlar gibi çeşitli fiziksel biçimler alabilir.

Rende

Rende, peynir ve sebze gibi yiyecekleri rendelemek için kullanılan kenarları yükseltilmiş bir mutfak aletidir. En yaygın rende türü, küçük keskin delikler içeren metal bir yüzeye ve tutulacak bir tutamağa sahiptir. Yiyecekler rende üzerine bastırılır ve deliklerden elle kazınır; bu “ızgara” işlemi olarak bilinir.

Rimel

Maskara, kirpiklere uygulanan bir kozmetik ürünüdür. Kirpikleri kalınlaştırmaya ve tanımlamaya yarar ve ayrıca türüne bağlı olarak onları renklendirebilir, uzatabilir veya kıvırabilir.

Risale

Kitapçık

Robot

Robot: Bir insandan çok az yönlendirme ile karmaşık veya tekrarlayan görevleri otomatik olarak yerine getirmek için çevresine özerk olarak yanıt verebilen bir makine.

Roket

Yakıcı silah veya sevk birimi olarak kullanılan bir cihazdır.

Roman

Anlatı eseridir kurgu kitap şeklinde yayınlanan Romanlar, kısa öykülerden ve hikâyelerden daha uzundur ve yazarların tüm kurgusal edebiyatın aynı temel bileşenlerini (karakter, çatışma, olay örgüsü ve ortam) barındırır.

İlginizi Çekebilir;  Hangi Mallar Zekât Olarak Verilir ve Oranları Nedir?

Rondela

Tipik olarak, ortasında bir delik bulunan düzleştirilmiş, dairesel veya disk şeklinde bir metal parçasından oluşan pullardır.

Rozet

Bir makam nişanı veya bir şeref kazandığının takdiri olarak giyilen bir gülü andıran bir süs veya desen

Röle

Röleler, devreleri elektromekanik olduğu kadar elektronik olarak da kapatmayı ve açmayı amaçlayan anahtarlardır. Bir elektronik devrenin devre kontaklarının açılıp kapanmasını kontrol eder.

Römork

Römork bir tür taşıma aracıdır ama motoru yoktur. Başka araçlar tarafından çekilirler, 2 ve 4 tekerlekli olabilirler.

Ruj

Kadınların dudaklarını sürmek için kullandığı bir kozmetik ürünüdür.

Rulo

Herhangi bir eşyanın silindir şekilde yuvarlanarak oluşturulduğu şekle rulo denir.

Rüzgargülü

Rüzgarın hangi taraftan estiğini göstermeye yarayan bir eşyadır.

Rüzgarlık

Şiddetli ya da hafif rüzgârlardan korunmak için yapılan bir ek parçadır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?