1. Anasayfa
 2. Nedir

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Adet Söktürücü Kürü Nasıl Yapılır?


0

Adet Söktürücü Kür

İnsan hayatına dair en faydalı yiyeceklerin başında soğan geliyor. Pek çok derdin devası olması, insanların sağlık açısından daha pozitif faydalar görmeleri ve bilimsel olarak kanıtlanmış yararları ile soğan hayatımızın vazgeçilmez bir parçasına dönüşmüş durumda. Uzmanlar da muhakkak tüketmemiz gerektiğini söylüyor. Ki Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu adet söktürücü soğan kürü ile kadınların en çok sorun yaşadığı bu hassas dönemde de soğandan medet ummasını mümkün hale getiriyor. 

Prof.
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Adet Söktürücü Kürü Nasıl Yapılır?

Özellikle bitkisel tariflerle adından sıkça söz ettiren ve yüzlerce kürün tarifini paylaşan Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu bu bağlamda bazı ipuçları veriyor. Kansere iyi gelen yiyeceklerden birisi olması dışında tiroid hastalıklarına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve bunun gibi pek çok önemli sonuca sahne olabiliyor. Soğanın suyunda yoğun bir biçimde bulunan vitamin ve mineraller bu açıdan önemli rol oynuyor. 

 • B6 vitamini
 • C vitamini
 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Demir
 • Fosfor
 • Folik Asit
 • Krom

Diyabet hastalarının şekerini düşürmek için kullanabildiği doğal bir reçete olan soğan suyu aynı zamanda farklı sebeplerden ötürü adet döneminde zorlanan kadınların da bir numaralı yardımcısı oluyor. Adet ağrılarını geçirmesi, adet dönemini daha kolay yaşamanızı sağlaması ve aynı zamanda zor adet gören kadınlarda düzeni sağlaması açısından soğan kürü müthiş bir doğal yöntemdir. 

Kadınlarda adet döneminde yaşanan zorlanmaların pek çok sebebi olabilir. Adet gecikmesi ile başlayan bu problemlerin altında kullanılan düzenli ilaçların göstermiş olduğu yan etkiler ana faktör olabilir. Aynı zamanda hormon dengesizlikleri, aşırı kilo veya obezite riski, aşırı düşük kilo, doğum kontrol hapları, erken menopoz başlangıcı, gebelik, troid bezlerinin düzensiz çalışması, depresyon ve stres ya da polistik over sendromu nedenler arasında çok sık gözlemlenebilir. 

İlginizi Çekebilir;  E Harfi İle Başlayan Kız Bebek İsimleri 

Bu tarz bir problemden şüphelenmeniz durumunda, düzenli olarak adet gecikmesi, zor adet olma, adet döneminde aşırı hassasiyet yaşama gibi durumlar gözlemliyorsanız mutlaka kadın doğum uzmanından randevu alınız. Aynı zamanda her gün tüketeceğiniz doğal bir tarif olan soğan suyu ile de 10 günlük sürecin sonunda çok rahat bir regl dönemi geçirebileceğinizi rahatlıkla ifade edebiliriz. 

Adet Söktürücü Soğan Kürü Tarifi 

Özellikle adet gecikmesi gibi durumlarda kadınların daha da stres altında olmaları mümkün olabilir. İşte böylesi durumlarda daha stabil bir adet döngüsü için çeşitli metotlara başvurmak gayet normaldir. Bu yöntemlerin başında da doğal tarifler geliyor. Özellikle Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi doğal kür tarifleri ile hayatımızı kolaylaştıran isimlerin sunduğu çözümler çokça tercih ediliyor.

Eğer adet gecikmesine karşı soğan suyu kürü denemek istiyorsanız malzemeler şu şekildedir.

 • 1 tane soğan
 • Yarım litre su 

Bir tencerenin içerisine marketten satın aldığınız hazır suyu boşaltmanız gerekiyor. Bu su yarım litre kadar olduğunda yeterli olacaktır. Suyun hazır su olarak tercih edilmesi klorsuz olmasından kaynaklıdır. Keza evlerimizde musluktan akan sularda klor bileşeni yüksektir. Suyu tencereye atıp altını yaktıktan sonra dörde böldüğümüz soğanı kabuklarından ayırarak tencerenin içerisine atıyoruz. 

Tencerede ortalama olarak 10 dakika kadar soğanları bir güzel kaynattıktan sonra süzme işlemine geçebilirsiniz. Güzelce süzerek suyunu ayrı bir kaba aldıktan sonra hemen tüketebilirsiniz. Ilınması için bir süre bekledikten sonra içmek en doğrusudur. Sabahları bir bardak, akşamları yine bir bardak şeklinde tüketilmesi son derece uygundur. 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu adet döneminde sorun yaşayan kadınların dışında yumurtalıklarında kist riski olan kadınların kullanmasını da öneriyor. Soğan suyu kürü kullanımı için ideal süreç içinse 15 günlük bir periyodun altını çiziyor. Günde iki bardak olmak kaydıyla, sabahları ve akşamları 15 gün boyunca kullanmak stabil bir adet döngüsü için yeterli olacaktır. Buna ek olarak 10 günden itibaren zaten etkilerini gözlemlemeye başlayacağınızı vurgulayalım. 

İlginizi Çekebilir;  Kitap Özetleri

Tarifi bizlerle paylaşan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu soğan suyu kürü uygulama sıklığıyla ilgili ise çok önemli bir ayrıntıyı es geçmiyor. Bu kür teknik olarak 15 gün boyunca düzenli olarak uygulanabilir ve ardından kürün uygulanmasına ara verilir. Bu ara yaklaşık olarak 6 ay sürer ve aynı zamanda 6 ay boyunca kür uygulanmaz. 6 ay bittikten sonra tekrardan 15 gün boyunca uygulanır. Dolayısıyla her zaman uygulanacak bir kür olmamasına rağmen etkileri çok uzun süreli gözlemlenir. 

Soğan suyu kürü yapılışı ile ilgili önemli bir diğer ipucu ise soğan türüdür. Beyaz soğan kür için en ideal seçim olacaktır. Çünkü mor soğan kullanılması ya da kırmızı soğan tercih edilmesi önerilmiyor. 15 gün boyunca içeceğiniz bu kürü her gün taze taze yapmak ise etkilerini görmek için önemli bir kriterdir. 

Adet Söktürücü Olarak Soğan Kabuğu Kürü 

Çok daha hızlı bir adet söktürücü tarifi arayanlar için soğan kabuğu kürü de denenebilir. 

 • 1 tane soğanın dış kabukları 
 • Bir miktar maydanoz
 • Su

Bir cezvenin içerisine suyu ekledikten sonra soğan kabukları ile maydanozu dahil ediyoruz. Suyun 5 dakika boyunca kaynaması, malzemelerin kaynama aşamasından sonra 10 dakika kadar da demlenmesi gerekiyor. Demleme tamamlandıktan sonra içmek için uygun ılıma gerçekleştiğinde tüketilebilir. Ki adet söktürücü soğan kabuğu kürü günde üç kez içilebilir. Dolayısıyla sabahları, öğlenleri ve akşamları bir bardak şeklinde tek cezve yapabilirsiniz. Soğan suyuna kıyasla çok daha hızlı bir şekilde adeti söker. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü