1. Anasayfa
 2. Nedir

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Dereotu İle Basura, Tiroide ve Zayıflamaya Etkili Kür Tarifi


0

Dereotu

Dereotu doğal olarak bir mucize sağlayan binlerce ottan yalnızca birisidir. Öyle ki geleneksel tıbbın inşasında yer alan, Mısır’dan bu yana iyileşmek için kullanılan bir bitkidir. 5.000 yılı bulan bir geçmişi olduğu geçmişten günümüze ulaşmış tıbbi kaynaklara bakılarak anlaşılabiliyor. İnsanların her zaman şifa aradığı ve pek çok hastalık için de şifa bulduğu bitkilerden birisi olarak dereotu Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun gözünden de kaçmıyor.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Dereotu İle Basura, Tiroide ve Zayıflamaya Etkili Kür Tarifi
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Dereotu İle Basura, Tiroide ve Zayıflamaya Etkili Kür Tarifi

Taze olarak dereotu tüketilebildiği gibi aynı zamanda tohumu veya yağı da tüketilebiliyor. Hatta son zamanlarda dereotu yağı oldukça popüler bir hal aldı. Pek çok kürde de yağı ile dereotu tohumu sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin bir bitki olmasının yanı sıra çok güçlü bir antioksidan olduğunu belirtmek gerek. Ayrıca vitamin bakımından da A, C ve E grubu vitaminlerini barındırıyor.

Bakterilerin vücudunuza nüfuz etmesini engelleyecek düzeyde bir koruyuculuk sağladığı gibi Türk ve Anadolu mutfağında lezzet olarak da kullanıldığını söylemek mümkün. Tiroid için özellikle bilimsel tezlerle üzerinde çalışılan bir bitki olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü tiroidi çok hızlı olan hastalarda seviyeyi düşüren, düşük seviyede çalışan tiroidi ise hızlandıran mucizevi bir etkisi var. Yani bir bakıma tiroidi dengelemenin en doğal ve sağlıklı yöntemi dereotu diyebiliyoruz.

Hipertiroid ya da Hipotiroid hastalarına bu yüzden dereotu kürleri tavsiye ediliyor. Dereotunda bulunan ana etken maddelerin başında anetol var. Anetol ise vücudumuzda tiroidi kontrol altında tutan enzimlerden birisidir. Dolayısıyla tiroid hastalarına özellikle anetol yönünden zengin olan dereotunun sap, yaprak ve kök kısımlarıyla kürler öneriliyor.

Zayıflama Kürleri

Tiroid, Hemoroid ve Diyet İçin Dereotu Kürü Tarifi

Tiroid bezlerinin gereğinden fazla çalışmasına hipertiroid ismi verilirken, tiroid bezlerinin yeterli çalışmamasına da hipotiroid deniliyor. Her ikisi için de ortak doğal çözüm dereotundan geçiyor.

 • Tiroid İçin Dereotu Kürü
İlginizi Çekebilir;  Dünyadaki Bütün Ülkeleri 50 Yılda Gezen ve Bu İş İçin Yaklaşık 300.000 ABD Doları Harcayan Albert Podell Ülkeleri Hangisine Göre Puanlamıştır 

Tiroid bezleriniz düzensiz çalışıyorsa hipertiroidi ya da hipotiroidi rahatsızlıklarınız varsa bunun için dereotu kürünü kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey günde üç kez dereotu çiğnemek ve ardından yutmaktır. Sabahları, öğlen vakti ve akşam vakti yemek yemeden hemen önce bir yemek kaşığı kadar dereotunu ağzınıza atın. Güzelce çiğnedikten sonra birkaç yudum su ile destekleyerek yutun.

Bu uygulama ortalama olarak 2 ile 5 ay boyunca yapılmalı ve sonuçları en az 2 ay sonra gözlemlenmelidir. 2 ay sonunda bir dâhiliye uzmanına görünerek tiroid bezlerinizle alakalı tahlillerinizi yaptırın ve ilaçlarınızda doz azaltılmasına karar verildiyse buna göre düzenlemeyi ihmal etmeyin. Ki 5 ay süreyle tiroid için dereotu kürü kullanan her 10 kişiden 9’u tiroid ilacı kullanmayı bırakıyor.

 • Hemoroid İçin Dereotu Kürü

Dereotu sağlıklı bir bitki olmakla beraber sofralardan asla eksik edilmemesi gerekmektedir. Bilhassa basur şikâyeti olanların bunu önemsemesi şarttır. Ayrıca basur için dereotu kürü uygularken bir yemek kaşığı kadar dereotunu ağzınıza atın ve çiğnemeye başlayın. Yutabilecek noktaya geldiğinizde su yardımıyla çiğnediğiniz dereotunu yutun. Lezzetinin yanı sıra hemoroid ataklarının önüne geçmesiyle sizi rahatlatacaktır. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden ortalama 15 dakika kadar önce aç karnına uygulamanız ve en az 1 ay süreyle küre devam etmeniz tavsiye edilmektedir.

 • Anne Sütünü Arttırmak İçin Dereotu Kürü

Yeni doğum yapmış anneler için dereotu kürü yalnızca 1 hafta uygulanmaktadır. Dereotunun faydalarından birisi de anne sütünü arttırmasıdır. Bir haftalık süreç boyunca hem öğle yemeklerinden önce hem de akşam yemeklerinden önce günde iki kez olmak kaydıyla bir tutam dereotu yenmelidir. Hafta tamamlandığında süt miktarında artış gözlemlenebileceği gibi bebek bu sütü emdikçe yaşadığı gaz problemleri de minimum seviyeye gerileyecektir. Bir haftadan daha uzun süre dereotu kürünün kullanımı anne sütünde artıştan ziyade azalmaya sebep olabilir.

 • Diyet İçin Dereotu Kürü
İlginizi Çekebilir;  Keçi Sütlü Sabun Faydalı mı? Kullananların Yorumları Nasıl?

Zayıflamak isteyenlere de Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bizzat dereotu kürü öneriyor. Dereotu özellikle tokluk hissi yaratan bir bitki olduğu için diyet yapanların en büyük destekçisidir. Zayıflamak isteyenler öğünlerine başlamadan evvel bir tutam dereotu tüketerek tokluk hissini erken yaşayabilirler. Böylece öğünde daha sağlıklı ve az porsiyonlar tüketilmesine karşın doyduğunuzu hemen hissedebilirsiniz. Yemeklerden yalnızca 15 dakika önce tüketmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca sofralarda da yemek arasında dereotu tüketmek faydalıdır.

Dereotunun Sağlığa Yararları

Dereotu faydaları açısından mucizevi bitkilerin başında gelmektedir.

 • Kansere karşı koruyucu etkisi bulunan bitkiler arasındadır.
 • İştah açıcıdır.
 • Tokluk hissi yaratır.
 • İshale karşı fayda gösterdiği için tüketilebilir.
 • İdrar söktürücüdür ve toksinleri atmanıza yardımcı olur.
 • Gaz problemlerini minimum düzeye çeker.
 • Anne sütünü arttıran besinler arasındadır.
 • Safra salgısında artış yaşanmasına sebep olur.
 • Anti-histaminik ilaçlar gibi aynı kategoride yer alır. Alerjenlere karşı etkilidir. Hapşırık, hıçkırık ve öksürük gibi durumları geçirir.
 • Guatr hastalığına karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Diş sağlığına iyi gelir.
 • Kemik gelişimini destekler, çocuklarınıza da yedirmeyi ihmal etmeyin.
 • Zayıflamaya yardımcıdır. Diyetlerde tüketilmesi uygundur.
 • Uykusuzluk ve yorgunluğa birebirdir.
 • Regl döneminde hormon düzensizliklerini ortadan kaldırır. Adet dönemini düzenleyici etkisi vardır.
 • Göz problemlerine karşı tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Ağrılarınızı dindirecek, krampları giderecek düzeyde yatıştırıcıdır.
 • Sakinleştirici etkisi yüksektir. Hem fizyolojik olarak hem de mental açıdan daha dingin hissedilmesine sebep olur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü