1. Anasayfa
 2. Nedir

Portakalın Mevsimi Nedir? Ne Zaman Yenir?


0

Portakalın Mevsimi

Kış mevsiminin geldiğini anladığımız en ikonik anlardan birisi tezgahlarda portakal görmeye başlamamızdır. Soğuk günlerde vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendiren ve oldukça şifalı olmasıyla nam salan portakal C vitamini deposudur. Sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde yalnızca yenmesi ve suyunun içilmesi değil cildimize de yoğun bir bakım gerçekleştirebilir.

Portakalın
Portakalın Mevsimi Nedir? Ne Zaman Yenir?

Sivilce, akne ve siyah nokta oluşumlarına karşı etkili olduğu gibi cildimizi tazeleyen bir etkisi vardır. Bu nedenle hem kabuğundan hem de portakal suyundan cilt bakımı için maske yapmak mümkündür. Tabii ki öncelikli olarak portakalı yemek, taze taze sıkarak suyunu içmek daha yoğun bir tercihtir.

Portakal Hangi Mevsimin Meyvesidir?

Direkt olarak kış meyvesi olan portakal bu yüzden tezgahlarda soğuk havalarda yoğunlaşır. Çünkü hasat zamanı Kasım ayı itibariyle başlar. Aynı şekilde Aralık ayı boyunca da devam eder. Taze olarak hasat edilmiş organik portakal almak istiyorsanız Kasım, Aralık ve Ocak ayları en doğru zamanlardır. Marketlerde, manavlarda, kısacası tüm tezgahlarda en taze şekilde bulabilirsiniz.

Tabii ki günümüz koşullarında her mevsimde portakal bulmak mümkündür. Ancak gerçek anlamda dalından gelen ve taze toplanmış portakalın kokusunu içinize çekmek, tadının damağınızda kalmasını istiyorsanız kış ayları tercihiniz olmalıdır. İçeriğine baktığımızda da vitamin ve mineral deposu olduğunu gösteren bir yelpazeye rastlayabiliyoruz.

 • B vitamini
 • C vitamini
 • Magnezyum
 • Potasyum

Özellikle bu 4 enzimi fazlasıyla barındıran portakal besin lifi yönünden zengindir. Dolayısıyla sindirim sistemi için de idealdir. Aynı zamanda sağlığımıza ve bağışıklığımıza sağladığı yararların dışında cildimiz için de önemli bir seçenektir.

Portakalın Cildimiz İçin Faydaları

Portakalın faydaları her zaman için kış mevsiminde yaşadığımız hastalıklardan korunmak merkezinde sayılıyor. Ki bu gerçekten doğru bir noktadır. Fakat cilt bakımı noktasında da pek çok faydasından söz etmek mümkündür. Özellikle kabuğundan ve suyundan yapılan maskeler sayesinde cildinizi yeniden doğmuşsunuz gibi tazeleyebilirsiniz. İçerdiği yüksek vitamin ve mineraller sayesinde cildi besler, sivilce ve akne oluşumlarından arındırır.

İlginizi Çekebilir;  Basınç Nedir, Basınç Ölçü Birimleri Nelerdir?

Cildi temizleyerek arındıran etkisi aynı zamanda cildin daha sıkı olmasını sağlamaktadır. Kuru cilt yapısına sahip olanların nem dengesini kazanarak korumasını mümkün kılar. Siyah noktalara karşı önlem olarak kullanabileceğiniz gibi mevcut siyah noktalardan kurtulmak için de tercih edebilirsiniz. Cilt bakımına faydalarının bu kadar çok yönlü oluşu ise C vitamini deposu olmasından kaynaklıdır.

Mineral ve vitamin yönünden zengin oluşuyla doğru orantılı olarak cildi besleyici özelliği vardır. Portakal kabuğunun ise cilt üzerinde direkt olarak peeling etkisi yarattığı gözlemlenmiştir. Siyah nokta oluşumu kadar mevcut sivilcelerin kurutularak yok olmasını sağlama-konusunda da iddialıdır. Yıpranmış ve deforme olmuş ancak halen daha derinizde varlığını sürdürmeye çalışan ölü hücrelerden arınmak sizin için daha parlak bir cilt anlamına gelir. Hatta portakal kabuğu ile yapılan maske cilt renginizi bir ton kadar açabilir.

Portakal Kabuğu İle Cilt Maskesi Tarifi

Portakal kabuğu ile cilt maskesi yapabilirsiniz. Bunun için malzemeler şu şekildedir.

 • 1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu
 • 1 yemek kaşığı gül suyu
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal tozu

Her ne kadar portakal kabuğu ile yapılıyor olsa da aslında portakal tozu pek çok insanı korkutabiliyor. Nereden bulacağını düşünenlerin ise acele etmesine gerek yok. Portakalın kabuklarını soyarak bir kabın içerisine atın. Kabukların turuncu kısımlarını rende yardımıyla farklı bir kaba rendeleyerek çıkarın. Bunu daha pratik bir hale getirmek isteyenler portakal kabuklarını robottan geçirerek hem daha ufak taneler elde edebiliyor hem de zamandan kazanıyor.

Rendeleseniz de robottan geçirseniz de kabın içerisinde bulunan portakal kabuğu tanelerini güneş gören bir noktaya serin. Birkaç gün içerisinde güneş ışınlarının etkisiyle beraber kabuklar tamamıyla kuruyacaktır. Böylece bir yemek kaşığı portakal kabuğu tozu hazır olacaktır. Tabii ki rendelediğiniz portakal kabuğu miktarına bağlı olarak elde edeceğiniz toz artacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Ak Akçe Kara Gün İçindir Atasözü Ne Anlama Gelir?

Ardından portakal kabuğu tozu ile beraber gül suyu ve zerdeçal tozunu bir araya getirerek kabın içerisinde karıştırmaya başlayın. Macun kıvamını elde edinceye kadar karıştırın ve daha önceden yıkayarak nemlendirdiğiniz ve temizlediğiniz yüzünüze sürmeye başlayın. Parmağınızla güzelce maskenizi sürdükten sonra 15 dakikaya kadar tutabilirsiniz. Yıkama aşamasında elinizle oval hareketler çizerek masaj yapa yapa yüzünüzü yıkamaya başlayın. Ilık su ile maskeyi temizledikten sonra cildinizdeki farklılığı hissedeceksiniz.

Ayrıca portakal kabuğu maskesi olarak ikinci bir tariften de söz etmek gerek.

 • 2 çay kaşığı portakal kabuğu tozu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Portakal kabuğu tozunu yapmayı zaten yukarıda aşama aşama öğrendik. Mümkünse ev yoğurdundan 1 tatlı kaşığı ve doğal baldan da 1 tatlı kaşığı alarak 2 çay kaşığı portakal kabuğu tozu ile bir kabın içerisine koyuyoruz. Karışım macun kıvamına geldiğinde karıştırmayı bırakabilirsiniz. Her ne kadar bu cilt maskesi birincil kullanım alanı olarak yüzünüzdeki sivilceleri hedef alsa da sırtınızda sivilce varsa buraya da uygulayabilirsiniz. Boyun bölgesi için de gayet idealdir.

Maskenin cildinizde 15 dakika kadar kalması yeterli olacaktır. Ardından ılık suyla yüzünüzü durularken oval hareketlerle masaj yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu daha etkili sonuç almanızı sağlar. Aynı zamanda fazla bastırmadan cildinizi de temizlemenize olanak tanır.

Portakal Suyu İle Cilt Maskesi Tarifi

Portakal suyu ile cilt maskesi yapımı içinse şu malzemelere ihtiyacınız var.

 • 2 yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyu
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Bir kabın içerisine mümkünse ev yoğurdu kullanarak 1 yemek kaşığı yoğurt koyun. Ardından 2 yemek kaşığı portakal suyunu ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra cildinize maskeyi uygulayabilirsiniz. Bu maskenin 10 dakika kadar cildinizde kalması yeterlidir. Ilık su kullanarak maskeyi temizleyebilir, yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Portakal suyu ile cilt maskesi yapımında ikinci tarif ise şu malzemelerle yapılıyor.

 • 2 yemek kaşığı taze sıkılmış portakal suyu
 • 4 yemek kaşığı un
İlginizi Çekebilir;  Ünlü Ressamlar ve Tabloları

Bir kabın içerisine un ile portakal suyunu ilave ettikten sonra macun kıvamı yakalayıncaya kadar karıştırmanız gerekmektedir. Eğer ki karıştırmanıza rağmen kıvama gelmiyorsa ihtiyacına göre bir miktar un ya da bir miktar portakal suyu ekleyerek kıvama gelmesini sağlayabilirsiniz. Yüz ve boyun bölgesi için çok etkili olan portakal suyu maskesi 15 ile 20 dakika arasında kalabilir. Bu süreç içerisinde maske kurur ve ardından ılık suyla temizlenerek cilt temizliği yapılır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü