1. Ana Sayfa
 2. Sorgulama

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023 (e-Devlet Bulma)


Plaka sorgulama kime ait, Plakadan Araç Sahibi Öğrenme Yöntemi nelerdir, Plakadan Araç Sahibi Bulma Sorgulama Öğrenme yolları vb. mevzular ile alakalı merak edilenleri detaylandırdık.

İkinci el vasıta almak isteyen vatandaşlar tarafınca maksimum dört gözle beklenen konulardan biri olan aracın özelliklerinin yanında, satın alınacak aracın kaza ya da çarpma durumlarına karşı araçta olabilecek durumlarda ve aracın fiyatına dair yaşanabilecek kıymet düşüklüğüne rağmen aracın plakasından elde edilecek bilgiler ile gene aracın plakadan vasıta sahibi sorgulama, plaka kimin üstüne, bulma, SMS ile öğrenme işlemleri, araca yönelik bilgiler aracı almak isteyen kişilere malumat sağlanmaktadır.

Plakadan Araç Sahibi Bulma Sorgulama Öğrenme Çok Kolay!

Her taşıtta kesinlikle bulunması ihtiyaç duyulan plaka üstünden birçok veriye erişilebilmektedir. Plaka üstünden yapılacak sorgulama da aşağıda verilen vasıta sorgulama kategorileri araca dair birçok malumat vermektedir. Aracın kasko durumu, hasar kaydı gibi araca yönelik birçok hususta ayrıntılı ifade göstermektedir. Kişilerin, şahsi bilgilerinin korunması ve gizlilik ilkeleri doğrultusunda plaka ile vasıta sahibini öğrenme prosedürünü yapabilmesi olası değildir. Plaka üstünden yapılacak sorgulamada araca dair birçok malumat vermektedir. Aracın kasko durumu, hasar kaydı gibi araca yönelik birçok hususta ayrıntılı ifade göstermektedir.

İkinci el vasıta almayı düşünen kişiler tarafınca tercih edilmiş olduğu gibi bunun yanı sıra hırsızlık ya da çalıntı gibi durumlarda da Emniyet Genel Müdürlüğünce de kullanılmaktadır. Buna göre vasıta plakası ile elde edilecek durumların hangi yollar ile kazanıldığını yani vasıta sorgulama prosedürü nerelerden yapılacağını aşağıda listelenmiş şekilde başlıkları inceleyerek öğrenebilirsiniz. İkinci el vasıta almayı düşünen kişiler tarafınca tercih edilmiş olduğu gibi bunun yanı sıra hırsızlık ya da çalıntı gibi durumlarda da Emniyet Genel Müdürlüğünce de kullanılmaktadır.

Plakadan Araç Sahibi Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Plakasını bildiğiniz vasıta kime ait, plaka kime ait bulunduğunu öğrenmek için vasıta sorgulama tekniği aşağıdaki gibidir:

 • e-Devlet Plaka Sorgulama,
 • Tramer Sorgulama,
 • Sigorta şirketleri ve sigorta acenteleri,
 • Tüvtürk muayene istasyonları,
 • Trafik tescil müdürlüğü ve güvenlik müdürlükleri,
 • SMS Yolu ile Plaka İşlemi Sorgulama,
 • Kasko Şirketleri Tarafından Araç Plaka Sorgulaması,
 • GİB Plaka Sorgulama,
 • Online Plaka Sorgulama İşlemi EGM.
İlginizi Çekebilir;  İnternetten TC Kimlik No ile Tahlil Sonucu Öğrenme

e-Devlet Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Plakanın kime ait bulunduğunu iyi mi bulabilirim diyorsanız e-Devlet üstünden plakadan isim sorgulama yapabilirsiniz.PTT üstünden almış olduğunuz şifreniz ile e-Devlet üstünden birçok hizmetten faydalanabileceğiniz gibi plakadan vasıta sahibi sorgulama prosedürü de yapabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü menüsünü açarak “Araç Plaka Sorgulama” bölümünü seçtikten sonra sizden istenilen detayları girerek plaka sorgulaması yapabilirsiniz.

E-Devlet üstünden vasıta sorgulama ile alınacak bilgiler, alakalı araca yönelik olup aracın kaza ya da çarpma durumu ve öteki durumlar ile alakalı malumat vermektedir. e-Devlet üstünden meydana getirilen sorgulamada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta ise vasıta sorgulama; sorgulama prosedürünü meydana getirecek şahısa ait olan vasıta ya da araçlara yöneliktir. E-devlet üzerinden vasıta sorgulama için;

 1. E-devlet kapısına geçerli e-devlet şifresi, mobil imza ve elektronik imza yolu ile giriş yapılması gerekmektedir.
 2. E-devlete giriş yapılmasının sonrasında arama düğmesine vasıta plaka yazılmalıdır.
 3. https://www.turkiye.gov.tr/arama?aranan=ara%C3%A7+plaka linki açılacaktır.
 4. Ekrana (EGM) Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bir sayfa gelecektir.
 5. EGM Araç sorgulama ile sorgulayan kişinin haiz olduğu araca dair ayrıntılı malumat ekrana gelir.

Tramer Araç Sorgulama ile Neler Öğrenilebilir?

Tramer olarak malum Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi araca ait bütün sigorta bilgilerinin toplanıp işlendiği bir veri kaynağı olarak düşünülebilir. Tramer sorgulama ile araca ait yapılacak sorgulama ile aracın kaza ve çarpma durumu ağır bir hasarının olup olmadığı görülür. Aynı zamanda kaza ile dair bilgilerde yer almaktadır.

Tramer vasıta sorgulama hususları aşağıdaki gibidir:

 • Araç hasar kaydı sorgulama,
 • Kaza yapan araçların kaza belirleme tutanağı,
 • Tespit raporu sonrası eksiklik oranlarını hesaplama,
 • Araç kasko poliçe sorgulama,
 • Mağdur detayları sorgulama,
 • Araç trafik poliçesi sorgulama

Kasko Şirketi Tarafından Araç Plaka Sorgulama

Kasko şirketleri vasıta plaka sorgulaması, çoğunda bulunmasa da birtakım kasko şirketleri tarafınca yapılmaktadır. Kasko şirketleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında gerçekleşen birtakım mevzularla sigorta şirketleri plaka üstünden şahsi bilgilere erişim imkanı vardır. Aynı zamanda kasko şirketleri, aracın sahibine ait şahsi bilgilere erişebilir fakat belirtilmelidir ki bu vaziyet kanunen yasal değildir. Kanunen yasal olabilmesi için bireysel olarak kasko ya da sigorta şirketlerinden bu detayları almanız olası olmamakla beraber araca yönelik yaşanmış olan durumla , durumun polise bildirildiği takdirde lüzumlu bilgiler temin edilebilir. Herhangi bir durumda kasko şirketlerinden malumat istek edilmemelidir ki esasen bilgiyi EGM kaynaklı değil ise almak olası değildir. 

İlginizi Çekebilir;  İnternetten TC Kimlik No ile Tahlil Sonucu Öğrenme

Plaka sahibinin yakınma etmesi halinde rastgele bir izin mevzubahis olmadan şahsi bilgilere ulaşma gerekçesiyle için sorgulama yapan şahıs için hukuki yollara başvurularak hukuki prosedür süreci başlatılabilir. Buna benzer rastgele bir durumda net bir şekilde  kasko şirketlerinden malumat istek edilmemelidir.

GİB Araç Plaka Sorgulama

GİB Resmi web sitesi üstünden yapılacak vasıta plaka sorgulama işleminde elde edilecek veriler aşağıdaki gibidir:

 • Plaka: Sorgulaması yapılacak Aracın plakası yazılmalıdır.
 • Özel Plaka: Aracın firma adı ya da şahıs adı içermesi halinde yazılmaktadır.
 • T.C Kimlik Numarası: Araç plaka sorgulama meydana getirecek kişinin T.C hüviyet numarası yazılmalıdır.
 • Vergi Numarası: Sorgulayan kişinin yabancı ve tüzel kişilerce sorgulanması halinde kullanılır.
 • Tescil Tarihi: İkinci el araçlarda noter satış sözleşmesindeki satış tarih ya da vasıta ruhsatı, yeni araçlarda ise; trafiğe çıkış zamanı yazılmalıdır.

SMS Yolu ile Plaka İşlemi Sorgulama

Araç plaka sorgulama işlemleri SMS yolu ile yapmak olabildiğince basit ve çokça tercih edilmektedir. Araç sorgulama prosedürünü 5664′e kısa mesaj atarak 8,5 TL ücret ödeme karşılığında bütün mobil operatörlerden yapabilirsiniz. Sorgulama yaparken aracın plakasını birleşik olarak yazdıktan sona 5664′e göndermeniz gerekmektedir. Araç plaka sorgulama da sms atılacak ortak numara 5564 olarak belirlenmiş ve buraya atılacak her mesajın bedeli 8,5 TL bulunmasına karar verilmiştir.

Hasar sorgulama yapacağınız işlemlerde aracın plakası değişmiş olsa bile, sorgulamasını yapmış olduğunuz aracın eski hasar bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Araç ile alakalı malumat edinmek isteyen kişiler, önceki yıllarda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafınca hizmete sunulan bir sistem ile tek tuşla SMS atarak vasıta plaka sorgulama prosedürünü yapabilirler.

Araç sorgulama işleminin yapılması için SMS numarası 5564’e yazılmak suretiyle sorgulamaya mevzu edilen aracın plakası doldurularak  ayrıntılı bilgiye erişilebilir. Böylelikle araca ait sorgulamaları elde edebilir hasar kaydı bilgilerine de gene buradan temin edilebilir. Hasar kaydı için; Şase no ile vasıta sorgulama prosedürü için yukarıda belirtilen numaraya 5564’e SMS atılması gerekmektedir. Hizmet bedeli 8,5 TL olarak belirlenmiştir. Bu meblağ sorgulama meydana getirecek şahsın kullandığı operatör servisine yansıtılmaktadır. Hasar kaydı için 5564’e “HASAR S ŞASİ NO” yazılmalıdır. Detay malumat almak içerisinde 5564′e “DETAYLI S ŞASİ NO“mesaj atılmalıdır. Detaylı bilgilendirmede yer edinen mevzulara aşağıda ver verilmiştir;

 • Aracın markası ve modeli,
 • Trafiğe çıkış zamanı ve aracın son sahibi,
 • Araç kaskosu ile dair durumlar,
 • Kaskonun süresi ve kaskonun olmadığı toplam dönem,
 • Sahip olan son kişinin vasıta kullanım süresi ve plaka değişiklik bilgisi,
İlginizi Çekebilir;  İnternetten TC Kimlik No ile Tahlil Sonucu Öğrenme

Plaka üstünden birçok sorgulama prosedürünü yapabilirsiniz fakat aracın sahibinin kim olduğuna dair bir malumat elde etmek olası değildir. Online olarak ya da sms yolu ile bu tür detaylara erişim sağlanamamaktadır. 

11880 Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Bilinmeyen numaralar sisteminden plakadan vasıta sahibi sorgulanıyor mu her insanın merak etmiş olduğu bir konudur. Türk Telekom’un Bilinmeyen Numaralar servisi 118 80 ile plakadan vasıta sahibini öğrenme ihtimali hepimiz tarafınca merak edilmiş olduğu için yazımızda bu mevzuya da değinelim istedik. Türk Telekom’un 11880 numarası, meçhul numaralar ve numaradan isim öğrenme hizmetleri vermek amacıyla kullanılmaktadır. Buradan araçlarla alakalı lazım olabilecek, oto kurtarma ve cazibeli hizmeti veren kuruluşlarına, vasıta muayene istasyonlarına, oto servislerine ulaşılabilirsiniz. Bu servis üstünden oto kurtarma ve cazibeli hizmeti veren kuruluşlara, vasıta muayene istasyonlarına, oto servislerine ulaşılabilirsiniz. Plaka sahibi sorgulama prosedürünü bu servis ile öğrenme şansınız yoktur. Plakadan vasıta sahibi sorgulama telefon numarası maalesef bulunmamaktadır.

Hasar Kaydı Sorgulama

Plaka ile değil Şase numarası ile vasıta sorgulama prosedürü yapılacaksa şayet gene SMS gönderilmesi olabildiğince basit olacaktır. Ancak şase numarası ile yapılacak sorgulama işleminde göndereceğiniz mesajın bedeli 5 TL. olacaktır. Bu meblağ hat sahibinin bağlı bulunmuş olduğu operatöre yansıtılmaktadır.

 • Aracın modeli,
 • Aracın markası,
 • Trafiğe çıkış tarihi,
 • Kaskonun süresi,
 • Araç kaskosu ile dair durumlar,
 • Kaskonun olmadığı toplam,
 • Plaka değişimi,
 • Aracın haiz olan son kişi,
 • Sahip olan son kişinin vasıta kullanım süresi.

Mesaj göndereceğiniz numara ise gene 5664 olup hasar kaydı için “HASAR S ŞASİ NO” yazılacaktır. Detaylı malumat için 5664’e “DETAY S ŞASİ NO” yazılarak SMS gönderilmelidir. Bu tatbik ile yukarıda vermiş olduğumuz maddelerin hepsini öğrenebilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama Ekranı

Günümüzde birçok insan toplu nakliyat araçları yerine şahsi araçları ile seyahat yapmayı tercih ediyor, alacakları sıfır kilometre vasıta vatandaşların bütçeleri kifayetsiz geldiğinde ikinci el araçlara yönelmektedir. Bu araçların bazılarında hasar kaydı olabilir, ikinci el vasıta satın almayı düşünen kişiler plaka sorgulaması yaparak araca ait birçok bilgiye erişebilmeniz mümkündür. Alacağınız aracın hasar kaydı olup olmadığını e-Devlet üstünde karşılaştığınız ekrandaki istenilen detayları doldurduktan sonra vasıta ile alakalı bütün detayları öğrenebilirsiniz.

Yine Araç sorgulama işleminin yapılması için SMS atılması ihtiyaç duyulan numara 5664 olacaktır. 5664’e yazılmak suretiyle sorgulamaya doğal olacak aracın plakası yerleştirilerek mesaj gönderilir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?