1. Anasayfa
 2. Nedir

Pırasa Sebze midir Yoksa Meyve mi? Hangi Mevsimin Sebzesidir?


0

Pırasa

Pırasa, kış aylarının vazgeçilmez, sağlık deposu sebzeler içerisinde yer alır. Kara ve beyaz türleri vardır ve birçok ülkede yetiştirilir, tüketilir. Pırasanın bir kısmı beyaz bir kısmı da yeşildir. Yemekler için genelde beyaz tercih edilir. Kara pırasa ismi, pırasanın siyah olmasından değil, beyaz bölümünün çok az olmasından kaynaklanır. Taze soğan gibi yenir ya da salatalara doğranır.

Pırasa
Pırasa Sebze midir Yoksa Meyve mi? Hangi Mevsimin Sebzesidir?

Pırasayı salata ve yemek olarak tüketmek birçok yarar sağlar. Özellikle gebelikte anneler yerse hem kendi için hem de bebeğin için çok faydalıdır. Hamilelikte vücutta ödem oluşumu artar, özellikle çok tuz tüketenlerde fazla görülür. Pırasanın kış mevsiminde düzenli yenmesi anne adaylarındaki zararlı maddelerin ve ödemin vücuttan defedilmesine yardımcı olur.

Pırasa Besin Değerleri

 • A vitamini
 • C vitamini
 • K vitamini
 • E vitamini
 • Folat
 • Manganez
 • Demir
 • Folik asit
 • Magnezyum
 • Beta Karoten

Pırasa Hangi Mevsimde Yenir?

Pırasa, marketlerde ve tezgahlarda kış aylarında yer edinir. Bunun için de tam kışa girmeye yakın toplanmaya başlanır. Özellikle Ekim’in son günlerinde toplanır ve Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat tüketilir. Bazen ilerleyen aylarda da görülebilir.

Sera ve farklı yöntemler kullanarak ürün yetiştirme imkanı olduğu için birçok ürün her mevsim yetişir. Pırasayı da her zaman görebilirsiniz ama en güzel, lezzetli ve sağlıklı olduğu zamanlar kış aylarıdır.

Pırasanın İnsan Sağlığına Olan Faydaları

Pırasa campferol isim bileşen barındırır. Bu da damarlara iyi gelir ve tıkanıklık problemlerini engellemeyi destekler. Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki eğer damar rahatsızlığınız varsa pırasa mevsiminde düzenli olarak beslenme listesinde yer almalı. Kan basıncını düzenleyici etkisiyle de vasküler tıkanmaya da engellemeye yardımcıdır.

İlginizi Çekebilir;  Whatsapp Profil Fotoğrafları

Kış sebzesi pırasa yüksek miktarda folat içerir, namı diğer B9 vitamindir. Özellikle gebelerin bu zorlu dönemde ihtiyacı vardır. Eğer gebeliğiniz kışa rastladıysa mutlaka yemeklerde ve salatalarda pırasa yemeniz gerekir.

Pırasanın insan sağlığına çok yararı vardır ama ağrı kesici etkisi en önemlileri arasındadır. Ağrılardan dolayı sürekli hap içmek yerine pırasa yerseniz ağrılarınızı hafifletebilir. Yağda pişirmek yerine çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Pırasa, antibiyotik olarak da bilinir. Kış aylarıyla beraber soğuklar direncimizin kırılmasına neden olabilir. Boğazda şişlik, acı, yutkunmada zorluk ve iltihap görülebilir. Pırasayı menülerinize dahil ederek kış hastalıklarının büyük bölümünü kolayca atlatabilirsiniz.

Üşütme ya da farklı bir nedenden dolayı sürekli öksürüyorsanız ve göğüs kafesinizde ağrı yaşıyorsanız pırasa yeme zamanını geldi demektir. Haşlama sağlıklı bir yöntemdir. Bu şekilde yenen pırasa öksürüğü kesmeye yardımcıdır ve ağrıları da dindirmeyi destekler.

Kansere yakalandıktan sonra tedavisi zor olsa da yakalanmamak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Pırasa da kanser düşmanı bileşenler vardır. Ayda 4 – 5 kere tüketilen pırasa kanser oluşumuna önlemeye yardımcıdır. Kadınlarda yumurtalık kanseri, erkeklerde prostat ve her iki cinsiyetteki kolon kanseri ihtimalini düşürmeye yardımcıdır.

Pırasa besin değerleri listemizde K vitaminini de yazmıştık. K harfini kemik ile bağdaştırabilirsiniz. Kemiklere iyi gelir ve gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gerekir. 7 günlük beslenme listemizin bir gününe mutlaka pırasa eklememiz gerekir. Kemik gelişimi, sağlığı sadece küçüklerde değil, büyüklerdeki kemik erimesinin oluşumunu da önlemeye yardımcıdır.

Pırasa saça da iyi gelir. C vitamini cilde ve saça faydalıdır, pırasada da bu vitamin yer alır. Özellikle dökülme oranı çok fazlaysa mutlaka düzenli tüketin ve dökülmelerin azaldığını gözlerinizle görün. Demir içerdiği için kansızlığa da engel olur ve dökülmeyi azaltır.

Pırasa göz için de faydalıdır. Çünkü gözün ihtiyaç duyduğu maddeleri barındırır. Ayda 4 sefer tüketmek bile gözlerinizin eskisinden daha sağlıklı olmasını sağlar. Bilimsel çalışmalar; pırasa yiyen kişilerin, yaşlılıkta çok görülen katarakt ihtimalinin de düştüğünü gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir;  Makat Kenarındaki Şişlik Neden Olur? Sivilceye Benzer Bu Parça Nasıl Geçer, Tedavi Edilir?

Pırasanın Zararları Var mı? Çok Tüketilirse Ne Olur?

Pırasa zararlı bir sebzedir denemez. Ama her sebzede olduğu gibi çok fazla yendiği zaman zararları olabilir. En sık görülen olumsuz durumlar; aşırı gaz birikmesi, cıvık dışkılama ve ekşime sorunudur.

Eğer kronik rahatsızlığınız varsa pırasa yemeniz tavsiye edilmez. Kronik rahatsızlıkta sürekli ilaç içmek gerekir. Pırasadaki bazı maddeler yararlı olsa da ilaçla birlikte zararlı olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza sormada pırasa yemeyin.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü