1. Anasayfa
 2. Nedir

Peygamber Efendimiz(sav)’in Süt Annesi, Süt Babası ve Süt Kardeşleri Kimler?


0

Peygamber Efendimiz(sav)’in Süt Annesi

Alemlere rahmet saçan peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav) hakkında pek çok merak edilen detay var. Bunların arasında da aile ilişkileri yer alıyor. Normal ailesini bilmek dışında süt ailesini de merak edenler olabilir. Peygamberimizin süt annesi kim ya da süt kardeşleri var mı şeklinde sorulara bu yüzden rastlayabiliyoruz. 

Peygamber
Peygamber Efendimiz(sav)’in Süt Annesi, Süt Babası ve Süt Kardeşleri Kimler?
 • Hz. Muhammed(sav)’in süt annesi: Halime
 • Hz. Muhammed(sav)’in süt babası: Hâris
 • Hz. Muhammed(sav)’in süt kardeşleri: Abdullah, Üneyse, Şeyma 

Hz. Muhammed(sav)’in amcası olan Ebu Leheb aynı zamanda cariyelere sahiptir. Bu cariyelerden birisi ise Süveybe olarak bilinir. Süveybe, Hz. Muhammed(sav) onlarda kaldığı süre boyunca hem peygamberimizi hem de oğlu Mesruh’u emzirmiştir. Hatta iki yıl sonunda artık ayrılma vakti geldiğinde dahi Süveybe onun gitmesini istememiştir. 

Bu sebepten dolayı Süveybe’nin oğlu Mesruh da Süveybe’den süt emdiği için Hz. Muhammed(sav) ile süt kardeşi olduğu rivayet edilir. Aynı zamanda süt annesi olarak da Süveybe rivayet edilir.

Bilinen süt annesi Halime’den dolayı da üç süt kardeşi bulunan peygamberimizin Şeyma, Üneyse ve Abdullah isimli süt kardeşleri var. Burada Süveybe’den süt emen bir diğer kişi ise peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav)’in amcası olan Hz. Hamza’dır. Amcası olmasına rağmen aynı memeden süt emmiş oldukları için aynı zamanda süt kardeşi olarak tanımlanabilirler. 

Yine İslamiyet’in kabulünde ilk olanlardan birisi olan Ebu Seleme b. Abdi’l Esed el-Mahzumi pek çok kişinin bildiği süt kardeşler arasındadır. Süveybe’den emdiği süt sebebiyle Hz. Muhammed(sav) ile süt kardeşi olmuştur. İslam’ı kabul etmesi ve sonrasında hayatında köklü değişiklikler olmasıyla beraber Halime de süt anne olarak pek çok kaynakta yer almaktadır. Her bulunduğu evde, her aileye daha ufacıkken ışık saçmaya başlayan peygamberimizin müjdesinden etkilenmemek mümkün değil. 

İlginizi Çekebilir;  Yağmur Nasıl Oluşur? Yağmur Döngüsü Hakkında Merak Edilenler
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü